מנסים לאושש את תעשית החלל הישראלית

יום ה', 13 באוקטובר 2016

נוכח הכשלונות האחרונים בהטסת לוויינים ישראלים לחלל – 

סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע, הטכנולוגיה והחלל הודיעה כי היא תממן עבור חוקרים ישראליים התמחות במרכזי המחקר והפיתוח של נאס"א, סוכנות החלל האמריקנית.

התוכנית מיועדת לחוקרים צעירים מצטיינים בתחומי המדעים השונים, כמו הנדסה ומתמטיקה, עם עניין בהתמחות בתעשיית החלל, שיזכו להשתלב בתכניות הסוכנות למשך סמסטר אחד במעמד חוקרים אורחים. במשרד המדע לא נוקבים בהיקף המימון שיוקצה לטובת הפרויקט אך נכון לשלב זה מדובר על תמיכה פוטנציאלית במספר חוקרים בודדים.

שיתוף הפעולה הנוכחי התאפשר לאחר שבאחרונה נחתם הסכם בין הגורמים במהלך כינוס החלל העולמי השנתי (2016) במקסיקו, כחלק מהסכם רחב יותר לשיתופי פעולה עם נאס"א בתחומי המחקר והתעשייה.

שליחתם של חוקרים צעירים להשתלמות בסוכנות האמריקנית היוקרתית אמורה לעודד ולפתח את הידע הטכנולוגי והמחקר בישראל - מטרה הכרחית בהתחשב בחששות של בכירי תעשיית החלל מבריחת מוחות בתחום לחו"ל, הנובעת בין היתר מהשקעות נמוכות של המדינה בתעשייה .

בהשוואה למדינות OECD מדינת ישראל משקיעה רק 0.034% מהתוצר שלה בהקשר לתוכנית החלל.

ההודעה על שיתוף הפעולה בין הסוכנויות מתרחשת ברקע לאירועים האחרונים בתעשיית החלל הישראלית עם התרסקותו בחודש שעבר של הלוויין עמוס 6, שהוביל לכינוס חירום ולהקמתה של עוד ועדה שמינה שר המדע אופיר אקוניס לצורך גיבוש "תוכנית חלל לאומית".

SoftNews מציין כי  בניגוד לדברי התפארות של כמה מאנשי הממשלה ישראל כבר נמצאת בפיגור מאחורי  שורת מדינות ובהן מתפתחות – שמתקדמות בקצב מהיר בפיתוח מדיניות חלל לאומית.