מס החברות בישראל עדיין נמוך לעומת מדינות אחרות בעולם

יום ב', 12 בדצמבר 2011

 

בדיקה שערכה  חברת המידע העסקי BDI   מעלה כי גם לאחר העלאת מס החברות בישראל ל- 25% ב- 2012 , מס החברות בישראל עדיין יהיה נמוך בהשוואה למדינות אחרות.

אמנם במדינות כמו אירלנד, צ'כיה, פולין וגם טורקיה מס החברות נמוך מישראל , אולם במדינות המערב, אנגליה, גרמניה, צרפת, קנדה וארה"ב מס החברות גבוה מישראל גם לאחר העלייה בשיעור המס.

עם זאת, אייל ינאי , מנכ"ל משותף בחברת BDI  טוען  כי השינויים התכופים שהממשלה מבצעת במדיניות המיסוי שלה גורמת לאי ודאות בשוק ופוגעת בכוונות השקעה בחברות ישראליות גם מצד משקיעים מקומיים וגם מצד משקיעים מחו"ל. לדבריו, משקיעים ויזמים מקימים חברות ומשקיעים על מנת לקבל תשואות בטווחי זמן בינוניים וארוכים. שינויים רבים במדיניות פוגעים ביכולתם ל"חזות" את העתיד ומעבירים מסר בעייתי לגבי אמינות הממשלה במדיניות הכלכלית בכלל ומדיניות העידוד בפרט.

בנוסף השינויים התכופים במדיניות המיסוי בעקבות המחאה החברתית מעבירים לחברות מסר שיתכנו שינויים נוספים ומהירים בשיעורי המס מה שגורם לזהירות יתר בשוק והפעלת מנגנונים של הגנה מצד החברות שיכולים לבוא לידי ביטוי בפיטורי עובדים כחלק מניהול סיכונים המתייחס לשינויים נוספים שעוד עלולים לבוא.  מגמה כזו יכולה להשפיע על המשק לרעה בעיקר בתקופה הנוכחית שבה אי הודאות גבוה גם לאור המתרחש בשווקי העולם .