מעתה יוכלו גם עובדים עיוורים להשתלב בעבודה במוקדים

יום ב', 4 ביולי 2011

מערכת מוקד 2000, היא פרי פיתוחה של חברת  CRMC, מערכת ממוחשבת המשרתת את המוקדים הטלפוניים בעיריות השונות ברחבי הארץ ופותחה על מנת לתת מענה כוללני ומלא לצורכי הרשות המקומית. CRMC הינה החברה המובילה בתחום מערכות מוקד עירוניות (106) ומערכות לפניות הציבור ברשויות. לחברה ניסיון עשיר בהקמה ,פיתוח ותחזוקת מערכות מוקד.

בשנה האחרונה השקיעה חברת CRMC  יחד עם המוסד לביטוח לאומי ומשרד הרווחה משאבים רבים בפרויקט הנגשת מערכת המוקד העירוני (106) לאוכלוסיה עיוורת וכבדת ראיה בישראל.

מטרת הפרויקט הינה לאפשר לאנשים עיוורים או לקויי ראיה לעבוד באופן מלא כמוקדנים במוקדים העירוניים ברשויות המקומיות בארץ. על  מנת לאפשר קליטת עובדים אלה ברשויות, פיתחה חברת CRMC, מערכת מוקד עירוני אשר מונגשת לעיוור ויכולה לתת מענה לעבודה עם תוכנות קוראות מסך הקיימות היום בישראל ובעולם בכלל.

מערכת התוכנה  שלחברת CRMC   ("מוקד 2000" ) עובדת בכ- 100 רשויות, מועצות ותאגידים.

התוכנה פותחה בעקבות שיחת טלפון אחת שהתקבלה במשרדי החברה לפני כשנתיים...

הגב' שירה סנש, עובדת עיוורת בעיריית ירושלים, התקשרה לפני כשנתיים למנכ"ל חברת CRMC איציק גזית וסיפרה לו כי במתכוננת הנוכחית אין באפשרותה להמשיך לעבוד במוקד עקב אי נגישותה של המערכת הממוחשבת לעובדים עיוורים. גזית החליט להרים את הכפפה ולאפשר לעובדים עיוורים להשתלב בעבודת המוקד כחלק אינטגראלי מצוות העובדים.

הפיתוח המורכב ארך כשנה, ודרש משאבים רבים והתגייסות של כל עובדי החברה, אך גזית אינו מתחרט על כך. "אני חושב שזוהי חובתנו המוסרית לאפשר לכל אדם, גם אם הוא בעל מוגבלות כלשהי, להשתלב במארג החברתי, ואחד המקומות המשמעותיים ביותר הוא מקומות העבודה." אומר גזית."אני לא רואה כל סיבה שעובד עיוור לא יוכל לתרום למקום עבודתו כמו כל עובד אחר, ואני שמח שיכולנו לאפשר לעיריות ולרשויות המקומיות לשמש דוגמה לשוויוניות ואחריות חברתית".

את הפרויקט ליוו צוות של עיוורים בעלי ניסיון בעבודה עם מערכות ממוחשבות נגישות, אשר תרמו לתהליך הפיתוח מניסיונם.  על פי פאבל קפלן, אחד העובדים העיוורים שליוו את צוות הפיתוח "הושקעה עבודה מאד גדולה לאורך זמן כדי שהתוכנה תהיה נגישה, כדי שיהיו לה כלים נוחים לניווט. נדרשת מיומנות אך משתמש מיומן יוכל בקלות להסתדר".הצוות כלל גם  את הגב' שירהסנש ואת עידו קרת , אשר עבר במוקד 106 בעיריית אריאל ונאלץ גם הוא לעזוב את עבודתו , ושניהם סייעו רבות בהנגשת הפרויקט.