מפת הדרכים של אינטל

יום ב', 23 באפריל 2012

מפת הדרכיםפ של אינטל הוצגה על ידי  רוני פרידמן סגן נשיא תאגידי ומנכ"ל פיתוח מעבדים וערכות שבבים באינטל העולמית, בשיחת ועידה.

"אינטל משיקה את הדור השלישי של משפחת מוצרי ה core

(3rd Generation Intel® Core™Processors)  אשר ידוע תחת שם הקוד Ivy Bridge.

. לאינטל יש מודל ידוע בשם Tick Tock. בכל פעם שאינטל משיקה ארכיטקטורת מעבדים חדשה היא מכנה אותה Tock. לאחר מכן אינטל מעבירה את אותם שבבים לתהליך יצור חדש ומוסיפה פיצ'רים נוספים, מה שמכונה Tick. שבב ה-Sandy Bridgeהיה ה-Tockושבב ה-Ivy Bridgeהוא ה-Tick. שבב ה- Ivy Bridgeהוא המעבד הראשון של אינטל שמיוצר בתהליך ייצור של 22 ננו-מטר. זאת טכנולוגיית יצור המתקדמת ביותר היום בעולם ייצור השבבים. המעבר לטכנולוגיית ייצור חדשה זאת, אפשרה לשים יותר טרנזיסטורים על פרוסת סיליקון. מעבד ה-Ivy Bridgeלוקח את מוצר ה-Sandy Bridgeומעביר אותו לתהליך יצור הבא ואף מוסיף לו יכולות נוספות.

"מלבד השקת מעבד ה- Ivy Bridge, אינטל משיקה בנוסף גם ערכת שבבים חדשה שנקראת Panther Point, שתומכת בסטנדרט USB 3.0. זהו סטנדרט שמאפשר העברה מהירה של קבצים ומידע (Data). הסטנדרט הזה מאפשר העברת קבצי מדיה (תמונות וקטעי וידאו) והאצה במהירות הגבוהה פי 10 מהסטנדרט הקודם, USB 2.0.

" מעבד ה Ivy Bridgeלא רק מיוצר בטכנולוגיית יצור חדשה אלא גם מאפשר למחשבים להריץ ולהגיב מהר יותר. שבב Ivy Bridgeמאפשר להריץ אפליקציות תוך שימוש בהספק נמוך יותר ולהריץ אפליקציות בביצועים גבוהים יותר, תוך שימוש בטכנולוגיית SSD. זה מאפשר למשתמשים לקבל זמני תגובה מהירים יותר בזכות טכנולוגיה שמכונה Smart Response Technology. בזכות השימוש בשבב Ivy Bridgeיכולים משתמשים להעביר מהר יותר תמונות מהמצלמה למחשב או לפרסם קטעי וידאו בפייסבוק.

" מעבד ה Ivy Bridgeכולל גם מנוע גרפי חדש לחלוטין ותמיכה בסטנדרטים החדשים, למשל DirectX 11. זה יאפשר למשתמשים להריץ משחקים עם גרפיקה עשירה בצורה מהירה יותר.

"בנוסף מעבד ה Ivy Bridgeכולל יכולות חדשות בתחום אבטחת מידע ומציג שיפור ניכר בכל הקשור לפלט – קלט (I/O). הוא כולל תמיכה בסטנדרט חד שנקרא PCIe Gen 3.0. הסטנדרט הזה מכפיל את רוחב הפס של תעבורת המידע שהמחשב קולט ופולט.

בסיכומו של דבר Ivy Bridgeמאפשר למחשבים להריץ גרפיקות חזקות יותר, גורם למחשבים להגיב מהר יותר, להעביר מהר יותר קבצי מדיה  וכולל עוד יכולות שהדורות הקודמים של המעבדים לא יכלו לעשות. הוא מאפשר שיפור ניכר בביצועים. אם משתמש רוצה להעביר וידאו לאתר יוטיוב או למכשיר האייפוד שלו, הוא יוכל לעשות זאת הרבה יותר מהר, זאת בזכות שיפור ביכולות הדחיסה ופענוח קבצי מדיה. אינטל הצליחה להראות שיפור שנע בין 50%  ל-100% בהשוואה בין מעבד ה Sandy Bridgeלמעבד Ivy Bridgeבהעברת קבצי מדיה ליוטיוב ואייפוד. אינטל הצליחה להציג שיפור ניכר גם בטיפול באפליקציות תלת ממד ובשורה של מבחני ביצועים אחרים".

במהלך המחצית השניה של מסיבת העיתונאים התייחס פרידמן גם לקטיגוריית מחשבי אולטראבוק ואמר: "מחשב אולטראבוק הראשון היה מבוסס על שבב Sandy Bridge. הדור הבא של האולטראבוקים יהיה מבוסס על Ivy Bridge. ובשנת 2013 אינטל תציג את השבב המתקדם הבא שלה, Haswell. כך למעשה כל שנה אינטל תציג שיפור במשפחת מוצרי האולטראבוקים. הבסיס לקטיגוריית אולטראבוקים הוא: צריכת הספק נמוכה, חיי סוללה ארוכים יותר וביצועים יותר טובים. חוויית המשתמש שמחשב אולטראבוק מציע תהיה הרבה יותר טובה. מדובר במחשבים דקים וקלים עם עיצוב מתקדם. השימוש במחשבים האלה הוא הרבה יותר אינטואיטיבי. האולטראבוקים יכללו גם אפשרות של תמיכה בצג מגע (טאץ') וטכנולוגיות מתקדמות נוספות שאינטל טרם הכריזה עליהן. בנוסף האולטראבוקים יאפשרו הגנה טובה יותר מפני גניבות, חיי סוללה ארוכים יותר ויכולת להמשך פעולה מהירה של המחשב ממצב של 'המתנה'".

 

שאלות ותשובות

לשאלה האם אינטל יכולה לציין שמות של יצרניות מחשבים שעתידות לכלול את שבב Ivy Bridgeהשיב פרידמן

"אינטל איננה יכולה לציין שמות ספציפיים של יצרניות מחשבים שעתידות לשלב את מעבד הIvy Bridgeאבל כן אפשר לומר שאינטל עובדת עם כל חברות המרכזיות שמייצרות מחשבים ניידים. לגבי אילו מחשבים ספציפיים יכללו שבבי Ivy Bridge, נשאיר ללקוחות של אינטל להודיע בעצמם על מפרטי המחשבים שלהם".

לשאלה מה היקף המכירות שאינטל השיב:

"אינטל לא יכולה לפרסם פרטים אלה מלבד התחזית השנתית שהיא נותנת במסגרת הדיווח העיסקי הרבעוני".

לשאלה מתי אינטל תשיק את מעבדי Ivy Bridgeגם בארכיטקטורה שמתאימה לשרתים, כלומר עם פחות גרפיקה ויותר ליבות, השיב:

"זה לא מוצר שאינטל משיקה כעת. בעתיד יהיה מעבד Ivy Bridgeשמיועד לשרתים. המוצר הזה יהיה מבוסס על אותה טכנולוגיית ייצור של Ivy Bridge, אבל הוא יושק רק בעתיד".

לשאלה האם אינטל מתכוונת בעתיד שלא לשווק את קו המעבדים Intel® Core™ i3השיב:

"אינטל לא מתכננת להוריד את Intel® Core™ i3. מעבד זה  ישולב בקו המעבדים אבל לא יושק בשלב ראשון. כניסת Ivy Bridgeלכל המוצרים תיקרה בהדרגה".

לשאלה מתי מעבד ה Ivy Bridgeשל אינטל יכלול שמונה ליבות השיב:

"נכון להיום, אין מחשבים ניידים או מחשבי נייחים (Desktop) שיכולים לנצל שמונה ליבות. מעבד הIvy Bridgeכולל ארבע ליבות ויאפשר להריץ בכל ליבה שני נימים (Threads)".

לשאלה אילו שיפורים בטיפול בגרפיקה מציגה אינטל לעומת נבידיה השיב:

"אינטל תמיד מתייחסת אך ורק ליכולות שלה ולא למתחרים. אבל אפשר לומר בכללי שמעבדי ה Ivy Bridgeמציבים את אינטל בעמדה תחרותית בכל הקשור ליכולת שלה לתמוך בגרפיקה מתוחכמת".

לשאלה האם Ivy Bridgeמיועד גם לסמארטפונים השיב:

" מעבד ה Ivy Bridgeלא מיועד לסמארטפונים. לקטיגוריה זאת יש לאינטל מעבד אחר".

לשאלה עד מתי אינטל תמשיך להצליח לייצר מעבדים בטכנולוגיית יצור מתקדמות ולשים יותר טרנזיסטורים על הפרוסה, כשבסוף ה"סיליקון ייגמר", השיב:

"כבר הרבה שנים אומרים שהסיליקון הולך ונגמר. אני יכול לומר שבקבוצה שלי במרכז הפיתוח בחיפה אנחנו עובדים על מעבדים  בטכנולוגיות ייצור עתידיות נוספות".

לשאלה כיצד התחלקה העבודה על פיתוח מעבד ה Ivy Bridgeבין ישראל וארה"ב השיב:

"אני לא רוצה להיכנס ליותר מדי פרטים טכניים, אבל בגדול מחצית מהעבודה על פיתוח השבבים נעשתה בארץ ומחצית בארה"ב. המנוע הגרפי פותח בארה"ב והמיקרופרוססור פותח בארץ".

לשאלה האם אולטראבוקים יכללו אך ורק כונני SSD  השיב:

"אני מניח שיהיו יצרנים שונים שיהיו להם מוצרים שונים. חלק ישתמשו בכונני SSDוחלקם ישתמשו גם בכונני SSDובכונני דיסקים קשיחים".

לשאלה האם אינטל מתכוונת לשדל יצרניות מחשבים לשלב באולטראבוקים טאץ' (תפעול המחשב באמצעות מגע) או שתחליט לבד באילו דגמים ישולב טאץ ובאילו לא , השיב:

"לשדל זאת לא תהיה המילה הנכונה. אני חושב שהשימוש בטאץ יוצר חוויית משתמש עשירה יותר. אינטל בהחלט מתכוונת לתמוך בטאץ'. אנחנו צפויים לראות מחשבים עם טאץ בשילוב חלונות 8, אלה מחשבים שיצאו מאוחר יותר במהלך השנה.

לשאלה האם אינטל מתכוונת בדור הבא של השבבים לשווק אותם באופן שונה מאשר שלושת קווי המוצרים המרכזיים (intel core i3 i5 i7) השיב:

"אני לא מומחה למיתוג אז אני לא יודע אם הולכים לשנות את המותג Core".