מצעד המצטיינות ב-ICT

יום ש', 25 באפריל 2015

מחקר בינלאומי מקיף  מנתח ביסודיות את ההתקדמות בהיי-טק (ICT) של מדינות שונות כוללת רומת ענף זה לכלכלה הכללית ולתקשורת במדינה כמו גם סיוע המדינה בהכשרת כוח אדם וכניסה לעידן הדיגיטלי תוך שיפור השירות לשכבות רחבות באוכלוסיה..

ה- Global Report  של השנה בטכנולוגיית המידע (GITR), שפורסם על ידי אוניברסיטת INSEAD  בשותפות עם הפורום הכלכלי העולמי ואוניברסיטת קורנל  בארה"ב, מנתח את תרומת ההיי-טק לכלל העסקים, לסביבת חדשנות כולל שימוש הממשלה ב- ICT.

הדו"ח  מנתח  תפעול אופרטיבי ב-143 כלכלות ומדינות במונחים של היכולת למנף ולהרחיב את השימוש בטכנולוגיות  ICT.

המחקר מציין כי  ההיי-טק מגדיל את הפערים בין המדינות  שכן  במדינות עניות, פיגור בתחום זה בולם צמיחה והתפתחות, ומשאיר את העניות  עוד יותר מאחור.

ישראל למרבה ההפתעה כלל אינה נכללת באחד המקומות הראשונים ברשימה זו אלא באמצע.

במקום הראשון - סינגפור היא המנהיג של השנה של מהפכת ICT העולמית. כאשר לממשלתה יש  אסטרטגיה דיגיטלית ברורה והיא מופת של שירותים מקוונים וכלים אלקטרונים  מרובי השתתפות, שמחלחלים לתעשיות  מגוונות ולכל האוכלוסיה. במדינה זו יש את החדירה הגבוהה ביותר של מנויים סלולרים בפס רחב לנפש בעולם ויותר ממחצית מהאוכלוסייה מועסקת בעבודות עתירות ידע.

העשירייה הראשונה בדו"ח 2,015 נשלטת שוב על ידי כלכלות מערב אירופה ומדינות מפותחות באסיה. פינלנד במקום 2 (בשנה שעברה 1) שבדיה  3 , הולנד 4,  נורבגיה 5, שווייץ 6, ארצות הברית 7,   בריטניה נעה מעלה מקום אחד למקום 8, לוקסמבורג 9 ויפן 10.

הדוח מציין כי מה שנותן למדינות  אלה את היתרון בניצול הרשת היא מערכת החינוך  ומאמצי מדיניות מתואמים  לבסס ולקדם חדשנות.

בין המדינות ה"מאכזבות"  -  הפדרציה הרוסית- במקום 41,  סין 62,  הודו 89, ברזיל ירדה ל- 84 ודרום אפריקה 75.

ברשימה בולטות גם כמה מדינות שסובלות מנסיגה בכל מה שנוגע לתרומת ההיי-טק למשק כולו.. אינדונזיה היא דוגמא אחת כזו אשר ירדה  15 מקומות השנה למקום 79  מ-64 בשנה שעברה.

נסיגה זו נובעת מפער גדול בתוך המדינות הללו בין האזורים הכפריים והעירוניים שלהם  כאשר הפער הכלכלי חברתי משאיר חלק גדול מהאוכלוסייה מחוץ למהפכה הדיגיטלית.

הדוח מציין את חשיבות המעורבות הממשלתית  בצד  תחרותיות  בקידום  ICT.

משבח את הממשלות המשתמשות במדיניות ברורה של  ליברליזציה איזון ורגולציה כדי לעורר תחרות בריאה בכלכלות שלהם.
בין אלה שעשו שיפורים משמעותיים במונחים של הדירוג שלהם בולטת ליטא (31),