משבר חברת החשמל - עמוס בדיבורים

יום ה', 30 ביוני 2016

משבר החובות הגואים, בעיות התפעול והפיתוח בחברת החשמל נמשך - והממשלה ישנה-אחוזת פחד משינוי.

הדיון ברפורמה המוצעת בחברת החשמל הגיע עתה - פעם נוספת - לועדת הכלכלה של הכנסת.

היו"ר כבל הודיע כבר בפתח הדיון כי בכוונתו לקיים סדרת ישיבות שיעסקו במצבה של חברת החשמל וברפורמה הדרושה במשק החשמל. הוא הזכיר כי החוב של החברה עומד על 70 מיליארד שקל ואמר: "מי שלא ייתן כתף להצלתה של חברת החשמל והוצאתה של הרפורמה לדרך לאלתר הוא שותף לפשע – 70 מיליארד שקל זה מספר שגם בממשלה לא יודעים איך להתמודד איתו והמשמעות הכלכלית שעלולה לנבוע מקריסת חברת החשמל  יש לה אפקט מטורף – גלי ההדף של הקריסה ישפיעו על כל תחומי חיינו".

היו"ר כבל התייחס אף לעובדים ואמר כי אי הוודאות שבה הם חיים יכולה למוטט אנשים. "על ודאות הרבה יותר קטנה ראש הממשלה פרק ממשלות והלך לבחירות", אמר. לדבריו, ראש הממשלה הוא שצריך להוביל את הנושא.

הוא הוסיף כי במקום להתעסק במהות כולם מתעסקים בפיקנטריה של חשמל חינם ואמר: "מוציאה אותי מדעתי השאננות הנבזית הפושעת של מקבלי ההחלטות, הממשלה הייתה צריכה להניח מזמן את הרפורמה לאישור הוועדה ולשגע אותנו ולדרוש שנקדם את זה. המצב הזה מביך ומשפיל, אם הייתי יכול הייתי זורק את כולם לאי בודד כדי שאולי שם יגיעו להסכמות, אבל במקום זה כל אחד מנסה לזרוק את תפוח האדמה הלוהט הזה אל השני".

יו"ר רשות החשמל, ד"ר אסף אילת, שהופיע לראשונה בפני הוועדה אמר כי הוא נכנס לתפקיד לפני כחודש ומזדהה עם דברי היו"ר כבל. לדבריו, לרשות החשמל יש שלושה תפקידים – קביעת מדיניות על, אסדרת כללי המשחק והתעריפים כדי ליצור משק תחרותי שמשרת את צרכני החשמל והבעלות על חברת החשמל. הוא הסביר כי הרשות רוצה את חברת החשמל חסונה ויעילה, אך מצד שני רוצה שהציבור ישלם את המחיר הראוי על השירות שהוא מקבל.

הוא ציין כי בשנים האחרונות גדל חלקם של היצרנים הפרטיים מ-8% מכושר הייצור של המשק ב-2012 ל-30% כיום, אך המטרה היא ליצור איזון ולדאוג לחברת החשמל באמצעות תעריף הרשת. הוא הוסיף כי היעדים המרכזיים שהציב הם גיבוש תוכנית אב למשק החשמל, עדכון בסיס התעריפים כך שישקפו את העלות בצורה הוגנת וראויה, קידום אנרגיות מתחדשות, קביעת כללי סחר והגברת אחידות רגולטורים והגברת אמון במשק החשמל.

היו"ר כבל ביקש את התייחסות אילת למקומה של הרשות בגיבוש הרפורמה, ואילת השיב כי מי שמנהל את הנושא הם מנכ"ל משרד האוצר, שי באבד, ומנכ"ל משרד האנרגיה, שאול מרידור, והוא לא מתכוון לדבר בשמם.