משרד החינוך עם תקשוב על חשבון ההורים

יום ב', 25 באוגוסט 2014

אלפי הורים של ילדים העומדים ללמוד בשנה הנפתחת באחד לספטמבר בחטיבות ביניים ותיכוניים קיבלו בימים אלה הודעה מבית הספר כי עליהם לשלם כ-3500 שקל עבור מחשוב.

מסתבר, כי מנהלי בתי הספר המשתלבים בתוכנית משרד החינוך לתקשוב מתקדם מעוניינים לרכוש  את הטאבלטים (או מחשבים ניידים) ברכישה מרוכזת.

הנימוק הוא האחדת החומרה והתוכנה. אך בכל מקרה המחיר נראה מופקע.

מבצע רכש זה על חשבון ההורים הוא חלק מתוכנית משרד החינוך להטמעת תוכנית תקשוב מהפכנית בבתי הספר. אך העיתון "כלכליסט" מגלה כי משרד החינוך  מקדיש לתוכנית פחות מ?0.5% מתקציבו. כל בית ספר שישתתף בתוכנית יקבל תקציב של 75 אלף שקל בלבד ורוחב פס שיאפשר רק לכ?50 תלמידים לגלוש במקביל. והמחשבים? המשרד בונה על הטאבלטים שהתלמידים ירכשו כאמור במרוכז או יביאו מהבית.

בכך מגיע למעשה הקץ לתוכנית מלפני יותר מעשור של "מחשב לכל ילד" או מו"ח - מחשבים בחינוך שנועדה לצייד את כל התלמידים במחשב אישי על חשבון המדינה.

 

מסתבר כי מדינת ההייטק עדיין לא יודעת איך להכניס את ההייטק להשכלה: תקציב משרד החינוך עומד להגיע השנה ל?44.1 מיליארד שקל, זינוק של 21% בשנתיים, אבל תוכנית התקשוב המהפכנית שנועדה להזניק אלפי בתי ספר למאה ה?21 זכתה רק למימון של 150 מיליון שקל.