5000 משתתפים בסדנת יובל נאמן למלחמת הסייבר

יום ד', 17 בספטמבר 2014
5,000 אורחים מ-48 מדינות, 200 חברות ויותר מ-100 דוברים בכירים: סדנת יובל נאמן הפיקה באוניברסיטת תל אביב את אחד מכנסי הסייבר הגדולים בעולם
כנס הסייבר הבינלאומי של סדנת יובל נאמן, מטה הסייבר הלאומי והמרכז האינטרדיסציפלינרי ללימוד סייבר, המתקיים השבוע באוניברסיטת תל אביב, הוא אחד מכנסי הסייבר הגדולים ומקומות המפגש המרכזיים בעולם הסייבר. 
בכנס, המתקיים זו השנה הרביעית ברציפות באוני' ת"א, נכחו למעלה מ-5,000 אורחים מכ-50 מדינות, והשתתפו למעלה מ-100 דוברים, ביניהם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגנרל קית' אלכסנדר - ראש ה-NSA היוצא (הסוכנות לביטחון לאומי בארה"ב), ובכירים נוספים בממשלה ובמערכת הביטחון של ישראל, ארצות הברית ונאט"ו, ודנו בהתפתחויות החדשות בתחום לוחמת הסייבר. למעלה מ-200 חברות הציגו בכנס, ביניהן EMC-RSA, לוקהיד מרטין, התעשייה האווירית, אלביט מערכות, טאטא, מיקרוסופט, אינטל, סימנטק, קוואלקום, קספרסקי, מקאפי, צ'ק פוינט, ורינט וחברות מרכזיות רבות נוספות בתעשייה ובהייטק. כמו כן, השתתפו בכנס 600 תלמידים הלומדים סייבר בבית הספר התיכון.
במהלך הכנס התקיים אתגר הסייבר - משחק סייבר ענק שפיתחו סימנטק וחיל האוויר, בהשתתפות מאות האקרים מנוסים ובני נוער. 
במהלך הכנס נחנך באוניברסיטת תל אביב מרכז סייבר חדש ע"ש בלווטניק, בשיתוף עם המטה הקיברנטי הלאומי.
בנוסף, התקיים בכנס אוהל תצוגה שבו עשרות חברות סטארט-אפ בתחום הסייבר הציגו את פיתוחיהן החדשים.
""לישראל יש ניסיון שלא יסולא בפז בתחום הסייבר ולכן היא מהווה את מקום המפגש הטוב ביותר לדיונים בנושא למיטב המומחים בעולם", אמר יו"ר סדנת יובל נאמן וראש מרכז הסייבר באוניברסיטת ת"א, האלוף במיל. פרופסור יצחק בן ישראל. 
ראש ה-NSA היוצא, הגנרל קית' אלכסנדר, אמר בכנס: "פשיעה קיברנטית היא איום עולמי. היא גורמת לנזק של 400 מיליארד דולר בשנה לכלכלה העולמית. כדי להתמודד עמה נדרש שיתוף פעולה מלא בין המדינות, בין המדינה לתעשייה ובין החברות השונות".
סגן שר הביטחון האמריקני לשעבר, גורדון אינגלנד אמר בכנס: "אין מקום טוב יותר לפיתוח פתרונות הההגנה הקיברנטית של העתיד מאשר ישראל". 
 
המפקד לשעבר של יחידת המודיעין 8200 של צה"ל נדב צפריר אמר בכנס כי: "השמירה על הפרטיות היא בין המטרות החשובות של לוחמת הסייבר, חשובה לא פחות מהגנה מאיומי סייבר על המערכות". 
נשיא אינטל ישראל, מולי אדן, אמר: "אנו מתקרבים לעולם שבו לא רק המחשבים יהיו מחוברים לאינטרנט אלא כל החפצים שלנו, ממכשירי חשמל ועד בגדים. עולם שבו ההגנה הקיברנטית תהיה הגנה בסיסית על החיים עצמם".
לסיכום אמר פרופ' בן ישראל: "אנו נמצאים בפתחו של עידן בו תלותנו במחשבים מחייבת חשיבה חדשה שתאפשר הגנה לאומית, מעין 'כיפת סייבר' על נכסי המדינה, ובמיוחד בתחום האזרחי".