מתעלמים מן המונופול ובבזק חוגגים

יום ה', 16 ביוני 2016

מאת משה לו עורך ראשי SoftNews

 

הכל  עוסקים בקשרי ראש הממשלה ושר התקשורת נתניהו עם שאול אלוביץ בעל השליטה במונופול קבוצת בזק. משום מה איש אנו מטפל בעצם המונופול הגורם פיגור בפיתוח מערכי התקשורת במדינה.

בזק היא מונופול בתחום תשתיות האינטרנט והטלפוניה הקווית, וחלק מדואופול בתחום הטלוויזיה בשליטתה בחברתyes   .

הקבוצה מחזיקה גם באתר האינטרנט הנצפה בישראל (וואלה), והיא ספקית אינטרנט שנתח השוק שלה כמעט מונופוליסטי (44%). לפי הדו"חות השנתיים ל–2015, בזק גורפת 45% מהכנסות שוק התקשורת בכללותו - ו–96% מהרווח הנקי בו.

באיחור ענק משרד התקשורת נמצא על סף הכרעות חשובות ביותר בתחום הטלקום, הנוגעות לפתיחת שוק התקשורת הנייחת לתחרות, במה שמכונה הרפורמה בפס הרחב או רפורמת השוק הסיטוני. בתחום השידורים מתקרבת הגשת המסקנות של הוועדה בראשות מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר - מסקנות שאמורות להגדיר מחדש את כללי הרגולציה בענף השידורים.

מסקנות ועדת פילבר אמורות לכלול שורת המלצות מרחיקות לכת שישפיעו על שוק השידורים כולו - וגם על החברותyes ו–וואלה שבשליטת אלוביץ'. למשל, המלצה על הגברת התחרות בשוק הרב?ערוצי, באמצעות הורדת החסמים והמחויבויות הרגולטוריות, תציב תחרות קשה יותר בפניyes.

מנגד, מתן אישור ל–yes לשדר ערוצי חדשות באינטרנט - ככל הנראה באמצעות אתר וואלה - תגביר את השפעתה של החברה בשוק התקשורת.

כך או כך, השינויים המרכזיים שמוביל פילבר, בהתאם להמלצות שפירסמה הוועדה בדו"ח הביניים, כוללים הגברת התחרות בשוק השידורים ובשוק הרב?ערוצי. הורדת חסמים כזו אמורה להגדיל את הגיוון בשוק השידורים, ולהוביל לירידת מחירים בשוק הרב?ערוצי. אם מהלכים אלה ייתקעו בשל האיסור שהוטל על שר התקשורת לעסוק בעניינם - הצרכנים עלולים להפסיד.

בשלב זה, מסתמן כי ועדת פילבר תמשיך את עבודתה כרגיל ותגיש את מסקנותיה כמתוכנן - אך נתניהו לא יוכל להיות מעורב ביישומן ואף לעסוק בהן. ככל שיידרשו הליכי חקיקה, ייקרא לדגל שר אחר (ככל הנראה שר התיירות, יריב לוין) והוא יישא באחריות המיניסטריאלית לטיפול בנושאים אלה.

ובינתיים "מונופול בזק חוגג, והצרכן הישראלי בוכה" - כך אמר  ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), לאחר פרסום הדוחות הכספיים של חברת בזק, לפיהם החברה הרוויחה 1.7 מיליארד שקל ב-2015, רשמה הכנסות של 10 מיליארד שקל, ומחלקת דיבידנד של 776 מיליון שקל. 

לדברי ח"כ לוי, "הדוחות של בזק והרווח הנקי העצום שמשתקף מהם מצביעים על היעדר תחרות אמיתית בשוק ועל פגיעה של ממש בצרכנים. הרווח של מונופול בזק עומד בניגוד גמור למצבן העגום של חברות התקשורת האחרות בישראל ועלול להביא לקריסתן ולהתחזקות נוספת של מונופול בזק".

לדבריו, "מאות מיליוני שקלים נשדדים מכיסו של הצרכן בגלל אי-יישום רפורמות השוק הסיטונאי ושיווק ספקי האינטרנט והניסיונות של בזק לסכל פעם אחר פעם את יישומן בכל מיני תעלולים והמצאות. בפועל אין תחרות, והאזרח הקטן נפגע, משלם יותר ומקבל שירות פחות טוב. 

"הסירוב של מונופול בזק לספק שירות טלפוניה סיטונאי על אף הוראות הרגולטור וקביעת בג"ץ, והתמשכות המחלוקת בין בזק לחברות הסלולר על שיווק ספק האינטרנט של חברות אחרות המשתמשות בתשתית של בזק (בנדל), הן שערורייה שמונעת הפחתת מחירים וחייבות להגיע לכדי הכרעה ופתרון".