נחשף מערך התחזות איראני

יום ה', 1 במרץ 2018
 
חברת הסייבר הישראלית ClearSky חושפת בדו"ח שהיא מפרסמת מערך התחזות איראני לסדרה של אתרים מערביים, בהם אתר ה- BBC בפרסית, רדיו פארדה (קול אמריקה הפרסי)  ואף הפצה של תוכנת  VPN מזויפת לסלולר, שנועדה להטעות גולשים המבקשים להסתיר את גלישתם מפני השלטונות ולפרוץ למחשביהם.
 
עוד זיהו ב- ClearSky את הגורמים שככל הנראה הקימו את התשתית. המדובר בעליראזה ג'בידרבשהי, וקאזם בהאדורי. המחקר חושף קשר שלהם להקמת אתרים של החיזבאללה באיראן כמו גם קשר של בהאדורי למיליציות הבסיג', המיליציות הסמי צבאיות של המשטר האיראני.
 
נוסף על אתרים אלה,  זוהו אתרי חדשות פיקטיביים אשר מתחזים לאתרי חדשות איראניים,  במטרה להפיץ הכפשות נגד ערוצי התקשורת הזרים. המחקר חושף אתרים בהם מתפרסמות ידיעות המכפישות עיתונאים איראנים הכותבים בכלי התקשורת הזרים לצורך הרתעתם ובסופו של דבר לגרום להם להפסיק לדווח או לדווח ידיעות לטובת השלטון.
 
בין הדברים נכתב בדו"ח כי: "במסגרת ניטור הפעילות האיראנית במרחב הסייבר, חשפנו מערך מקוון הכולל עשרות אתרים המתחזים לגופי תקשורת מערביים. אתר ה-BBC הפועל בשפה הפרסית נמצא בראש הרשימה... תשתית מתחזה זו הוקמה ופועלת כשמטרותיה להרתיע גולשים איראניים מלגלוש לאתרים אלה מחשש שהגיע לאתרים שיחשפו את העניין שלהם בכלי תקשורת מערביים, לפגוע באמינותם של אתרי התקשורת המערביים ולהציגם כבעלי אג'נדה פוליטית הפועלים נגד המשטר האיראני. כמוכן, להערכתנו, אתרים אלה משמשים להדבקת גולשים כחלק מתקיפה ממוקדת בפרקי זמן קצרים."
 
הקמתו של המערך החלה לפני למעלה משבע שנים... במנועי חיפוש רבים מגיע האתר המתחזה ל-BBC למיקום גבוה (כאשר) במנועי החיפוש האיראניים והמיועדים לדוברי פרסית מופיע בתוצאות החיפוש אך ורק האתר המתחזה... המערך המקוון כולל שימוש בעמודי פייסבוק, טוויטר וטלגרם..." עוד מוסיפים בדו"ח כי "...האתרים בנויים בקפדנות ואף משטים בחוקרים וגופי מדיה לגיטימיים... בדו"ח של אמנסטי אשר פורסם באתר משרד המשפטים האמריקאי, אשר עוסק ברדיפת פעילי זכויות אדם באיראן, צוטטו שני אתרים מזויפים מתוך המערך מבלי שהמצטטים מבינים שמדובר בגופי תקשורת מזויפים...".