נדחתה בקשת הקפאת ההליכים של חברת ריט

יום ד', 29 ביוני 2016

"מצב החברה הוא בכי רע זה מספר שנים, והניסיונות למצוא משקיע פוטנציאלי לא התחילו היום, והם מתקיימים זה זמן. חרף זאת, עד היום לא נמצא אותו משקיע מיוחל. ממילא קשה להניח כי דווקא בתוך תקופת 30 הימים יימצא אותו משקיע", כך כתב  שופט בית המשפט המחוזי בתל-אביב, חגי ברנר, שדחה את בקשת חברת ריט טכנולוגיות לצו הקפאת הליכים ל-30 יום.

החברה ביקשה זאת כדי לאפשר לה למצות מגעים בנוגע להשקעה אפשרית בה ולעניין גורמים נוספים בהשקעה או ברכישה של החברה. אולם השופט כותב כי גם לדברי באי-כוחה של החברה מדובר, לכל היותר, "בתקווה ערטילאית".

ריט הפכה לחברה ציבורית כשהונפקה לראשונה בנאסד"ק ב-1997. עד לפני 8 שנים הייתה החברה חלק מקבוצת רד של האחים יהודה וזהר זיסאפל, שמכרו את גרעין השליטה בה לידי החברה הרוסית סטינס קומאן של איש העסקים היהודי-רוסי סרגיי אניסימוב, שהייתה קודם לכן המפיצה של מוצרי ריט.

כיום מחזיקה בעלת השליטה בכ-77% ממניות ריט, המספקת פתרונות בתחום של ניהול תשתיות תקשורת.

ריט נקלעה לקשיי נזילות בעקבות קשיים של בעלת השליטה הרוסית, שהחזיקה את החברה בחיים בשנים האחרונות, בזכות הזרמות כספים בעשרות מיליוני דולרים.

לריט יש כיום חובות של כ-4.7 מיליון דולר, בעיקר לספקים, 3 מיליון דולר לבעלת השליטה ו-820 אלף שקל לעובדים עבור חודש יוני.

בהחלטתו הזכיר השופט שב-2013-2015 הצטברו הפסדי החברה ל-27.2 מיליון דולר. נכסי החברה כוללים מלאי בשווי 1.7 מיליון דולר, ציוד ורכוש קבוע בשווי 411 אלף דולר, ויתרת לקוחות חייבים בסך 6.9 מיליון דולר - 5.9 מיליון דולר מתוכם מחברות הקשורות לבעלת השליטה, שרכשו מוצרים מריט, אך לא שילמו בזמן, והשופט העריך "בזהירות המתבקשת" כי סיכויי הצלחת הגבייה של סכום זה אינם גבוהים. כמו כן יש ברשות החברה קניין רוחני בשווי בלתי ידוע.

השופט דחה כאמור את בקשת הקפאת ההליכים, אך הותיר את הצווים האירעיים האוסרים על תפיסת נכסים, רכבים וציוד וכן ניתוק החברה מתשתיות בתוקף עד 3 ביולי, כדי לאפשר לריט לכלכל את צעדיה.