נחקרת הונאת ענק באינטרנט

יום ג', 21 באפריל 2015

זהירות מהונאת ענק באינטרנט!

נחקר חשד, לפיו חברת ויזה כאל אינטרנשיונל, חברת בת של ויזה כאל המוחזקת על ידי בנק דיסקונט 

(71.8%), סלקה בין השנים 2007-2010 עסקאות של לקוחותיה עם אתרי הימורים, פורנו ופארמה באינטרנט וביצעה הונאה בהיקפים נרחבים כלפי ארגוני אשראי בינלאומיים. העסקאות הבלתי כשרות הגדילו את היקפי הפעילות העסקית של כאל במיליארדי שקלים. בנוסף גרפו החשודים לכיסיהם סכומי כסף גבוהים שמקורם בכספי עבירה.

 

מנכ"ל כאל לשעבר בועז צ'צ'יק. המשטרה המליצה להעמידו לדין
מנכ"ל כאל לשעבר בועז צ'צ'יק. המשטרה המליצה להעמידו לדין  

 

חקירת המשטרה השתרעה על פני מספר רב של מדינות ויבשות וכללה פעולות חקירה רבות ובכלל זה חיפושים, חקירת עשרות רבות של עדים וחקירת חשודים. בדצמבר 2011 נחקר באזהרה צ'צ'יק במשרדי יאח"ה בלוד, בחשד לביצוע עבירות של הלבנת הון ורישום כוזב במסכמי תאגיד. בין דצמבר 2011 לפברואר 2012 הגיעו חוקרי יאח"ה למשרדי כאל בגבעתיים ותפסו מסמכים וחומרי מחשב.

בסך הכל הודיעה המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה  ל-7 חשודים בפרשה, כי נשקלת העמדתם לדין פלילי בגין שורה של עבירות שונות בשלוש פרשיות שונות, וזאת בכפוף לשימוע שייערך להם. עם החשודים נמנים מלבד חברת כאל וצ'צ'יק, גם הסמנכ"ל לשעבר סטיב גרינשפן, שכאמור חשודים בעבירות שוחד, מרמה והלבנת הון במיליארדי שקלים. אלברט אלחדף, חברו של צ'ציק חשוד בקבלת שוחד. עוד חשודים הם שי בן אסולין ששימש בין היתר כשותף של צ'צ'יק בחברה למסחר באופציות בינאריות ועו"ד דגנית באשא שגב, שותפתו לעסקים של בן אסולין, ודיטמר קנוכלמן, מבעלי חברה בתחום סליקת האשראי באינטרנט. שלושת האחרונים חשודים בהלבנת הון וקבלת דבר במרמה.

עוד התיר בית משפט השלום בת"א לפרסם כי בית המשפט המחוזי בעיר נעתר לבקשת הפרקליטות, והוציא צווי תפיסה לחשבונות בנק, נכסי נדל"ן ורכוש נוסף של החשודים בשווי כספי של מיליוני שקלים, וזאת כדי להבטיח את חילוט הרכוש בעתיד.

במקביל, עדכנה הפרקליטות את המפקח על הבנקים, דודו זקן, בדבר החשדות כלפי החברה וההליכים הצפויים, והאחרון הורה לחברת כאל שלא לחלק דיבידנדים לבעלי המניות בחברה, עד לתום הבירור בהליך הפלילי, נוכח החשש שיושת על החברה חילוט בסכומי עתק, אם תורשע בסוף ההליך.

בדצמבר 2011 פתחה המשטרה (לה"ב 433–יאח"ה בסיוע כוח משימה הימורים באינטרנט בלה"ב 433-יאל"כ) בחקירה גלויה נגד חברת כאל, שבשליטת בנק דיסקונט והבנק הבינלאומי, ומנהלה לשעבר צ'צ'יק שכיהן גם כיו"ר החברה-הבת כאל איטנרנשיונל, סטיב גרינשפן שהיה סמנכ"ל הסחר בחברה ומנכ"ל החברה-הבת וחשודים נוספים. בדצמבר 2014 הועבר תיק החקירה למחלקה הכלכלית בפרקליטות, אשר למרות היקף החומר ומורכבותו, וכן חשיבות הנושא, רגישותו והשלכותיו, גיבשה את עמדתה תוך זמן קצר.

במהלך החקירה נבחנו חשדות לפיהם בין השנים 2009-2006 חברת כאל ונושאי המשרה הבכירים בה, צ'ציק וגרינשפן, רימו את ארגוני האשראי הבינלאומיים, מבעלי מותגי האשראי VISA ו-MasterCard, וביצעו בין היתר עבירות של הלבנת הון, שוחד וקבלת דבר במרמה, בהיקפים של מיליארדי שקלים.