ניו יורק טימס - איראן וצפון קוריאה מפתחות יחד נשק-סייבר

יום א', 9 ביוני 2013

 
לפי העיתון ניו יורק טימס ומקורות בישראל  - הממשל האמריקני החל בתקופה האחרונה לעזור לבעלות בריתו במזרח התיכון להקים מערכי הגנה מפני מתקפות הסייבר שיוזמת איראן. העיתון "ניו יורק טיימס" דיווח  לפי גורמים אמריקנים בכירים, כי ארצות הברית נערכת להקים מערכי הגנה נוספים באזור אסיה, מפני מתקפות סייבר שיוזמת צפון קוריאה. במקביל גוברת מלחמת האשמות הריגול הקיבנרטי בין סין לארצות הברית.
העיתון האמריקני דיווח כי בוושינגטון ובישראל מודאגים מהשיפור ביכולות של איראן לפעול נגד רשתות מחשבים רגישות ואתרים של תשתיות חיוניות וצבאיות. "הם הבהילו את כולם לאור השיפור הניכר ביכולות שלהם", ציין גורם אמריקני. בכיר ישראלי שהתראיין ל"ניו יורק טיימס" טען כי בידי ישראל ראיות המעידות כי איראן וצפון קוריאה החלו לשתף פעולה בפיתוח "נשק-סייבר", שנועד לתקוף תשתיות חיוניות. מנגד, בכירים אמריקנים טענו כי עד כה לא הושגה הוכחה לטענה הישראלית.

 
גורם במשרד ההגנה האמריקני הבהיר כי ארצו תעזור לבעלות בריתה בפיתוח אמצעי הגנה בלבד מפני מתקפות סייבר, ולא תתרום מהידע שברשותה לפיתוח כלים ומערכות לביצוע מתקפות מקוונות. לדבריו, הפעלת מערכת התקפית נעשית אך ורק בהוראה של הנשיא האמריקני - בדומה להפעלת נשק גרעיני. הבכיר במשרד ההגנה האמריקני הסביר כי ארצות הברית וישראל הוציאו לפועל מתקפה מקוונת נגד מערכות איראניות הקשורות להעשרת האורניום במתקני הגרעין של טהרן במסגרת תכנית חשאית בשם "המשחקים האולימפיים". לדברי הבכיר, המתקפה עיכבה את העשרת האורניום אך התכנית כשלה בהשמדת היכולות הגרעיניות של משטר האייתוללות.