אפל תשתנה לאחר מות סטיב ג'ובס

יום ה', 6 באוקטובר 2011

"אפל תשתנה מאד לאחר מוצת מנהיגה סטיב ג'ובס" - כך מעריכים חוגי הענף.

לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן, נפטר  סטיב ג'ובס בגיל 56 לאחר שנחשב היה עד אחרון ימיו לאחת מדמויות המפתח בעולם הטכנולוגי.

ג'ובס הותיר אחריו אישה וארבעה ילדים וחברה אחת קטנה שייסד ב-1976 והפכה בשנים האחרונות לאחת הגדולות והמובילות בעולם המחשוב. לפני כחודש וחצי החליט ג'ובס לעזוב את כסא המנכ"ל, אותו פינה למחליפו בתפקיד: טים קוק ועבר לכהן כיו"ר חבר המנהלים של אפל.

אפל נפרדת מסטיב

"אפל איבדה היום אדם בעל חזון רב, גאון בעל ראש יצירתי במיוחד והעולם איבד היום אדם נפלא. אלו מאיתנו שהתמזל מזלם להכיר ולעבוד עם סטיב ג'ובס איבדו היום חבר קרוב ומורה דרך מעורר השראה. סטיב מותיר אחריו חברה שרק הוא יכול היה לבנות ורוחו תמשיך ללוות את אפל לנצח". כך בהודעת החברה הרשמית הלילה.

חבר המנהלים של אפל בחר להספיד את ג'ובס במילים הבאות: "אנחנו מצטערים עמוקות להודיע על פטירתו של סטיב ג'ובס. הגאונות, התשוקה והאנרגיה שלו היוו מקור לאינספור המצאות שנגעו בחיים של כולנו. העולם טוב יותר לאין ערוך בגלל סטיב. אהבתו הגדולה היתה לאישתו, לורנס, ולמשפחתו. ליבנו יוצא אליהם היום ולכל אלה שהוא נגע בהם באמצעות מה שהביא לעולם".

 ג'ובס  נעדר מאירוע ההכרזה שקיימה אפל בשל מצבו הרפואי שהתדרדר בשבועות האחרונים בהן מיעט להופיע בפומבי. את אפל מותיר ג'ובס באחת מתקופותיה הטובות ביותר כמעט בכל תחום אפשרי וכעת נותר להמתין ולראות האם ממשיכי דרכו ידעו לנווט את הספינה ולשמור על יציבות בעולם תחרותי במיוחד.

 

מייסד התפוח

דרכה של אפל החלה ביוזמה של שני חברים טובים שהביטו בעולם המחשוב של אמצע שנות ה-70 והחליטו שאפשר לעשות את זה גם אחרת. את המחשבים המסורבלים והיקרים ביקשו סטיב ג'ובס וחברו הטוב באותם ימים סטיב ווזניק להחליף בקופסא נגישה וזולה יותר. אל היוזמה הטרייה צירפו אדם שלישי, רונלד וויין (Ronald Wayne) שהחליט לפרוש מהחברה הצעירה שנה לאחר מכן, מוכר את חלקו תמורת 800 דולרים בלבד, החלטה לא נבונה במיוחד ממרחק השנים.

בתחילת שנות ה-80 עמדה אפל בפני פרשת דרכים והיתה צריכה להכריע בין שני פיתוחים שונים כשג'ובס מצודד במודל הלא נכון. פרוייקט ליסה שהוביל ג'ובס לא הצליח לספק את הסחורה ולבסוף בשנת 1984 השיקה אפל לראשונה את מחשב המקינטוש שהתלווה להצטרפותו של אדם חדש ומשמעותי לחברה: ג'ון סקאלי.

הצטרפותו של סקאלי, הסתלקותו של ג'ובס

את סקאלי, ששימש באותה העת כמנכ"ל חברת פפסי, צירף ג'ובס לאפל כשהוא פונה אליו במשפט שהפך לאחד הציטוטים המזוהים ביותר עם ג'ובס במרוצת השנים: "האם אתה מעוניין להמשיך ולמכור מים מתוקים בכל שארית חייך או להצטרף אלי ולשנות את העולם?" סקאלי שהשיב בחיוב להצעתו של ג'ובס הפך למנכ"ל חברת אפל כבר באותה שנה. מעט לאחר מכן, בעקבות מחלוקות שנתגלעו בהנהלת החברה, היה זה גם סקאלי שהוביל להתפטרותו של ג'ובס שנאלץ לעזוב את החברה שהוא עצמו ייסד.

מיד לאחר עזיבתו החליט ג'ובס להקים חברת מחשוב אחרת וייסד את NeXT, שהציעה בראשית דרכה פתרונות מחשוב לעולם העסקי אך חשפה גם מחשב אישי לקראת סוף שנות ה-80. בהמשך דרכה החלה NeXT להתרכז בפתרונות תוכנה והניחה את היסודות למערכות ההפעלה המוכרות לנו היום בכל הקשור לממשק הגרפי המאפיין אותן.

במקביל לנקסט פנה ג'ובס גם לכיוון מעט שונה ורכש חברת גרפיקה קטנה בשם The Graphics Group שאת שמה יחליף מעט מאוחר יותר לפיקסר (Pixar) ואשר הפכה במהרה לחוד החנית בתחום האנימציה כשהיא זוכה להצלחה בעיקר עם יציאתו לאקרנים של הסרט "צעצוע של סיפור", פרי שיתוף פעולה בין פיקסר הצעירה לדיסני. במקביל ליוזמות החדשות של ג'ובס, התקשתה אפל להתמודד מול מתחרותיה, בעיקר מול מיקרוסופט, שמערכת ההפעלה חלונות שהציגה הצליחה לכבוש את עולם המחשוב במהירות. בתחילת שנות ה-90 נפרד חבר המנהלים של אפל מג'ון סקאלי וחזרתו של ג'ובס אל אפל נסללה מחדש.

ג'ובס חוזר לאפל

בשנת 1996 רכשה אפל את חברת NeXT שהקים ג'ובס, במסגרת עסקה שהשיבה את המייסד הותיק חזרה הביתה, את תפקיד מנכ"ל חברת אפל קיבל ג'ובס מספר חודשים לאחר מכן כשהוא פותח בשורה של מהלכים שנועדו בראש ובראשונה להציל את החברה, שעמדה באותה העת על סף פשיטת רגל.

בשנת 1997 הצהיר ג'ובס על שיתוף פעולה עם המתחרה הגדולה ביותר של אפל: מיקרוסופט. במסגרת פעולות השיקום של החברה ראה ג'ובס בשיתוף הפעולה ובהשקעה הכספית שהציעה מיקרוסופט לאפל גלגל הצלה חיוני. ג'ובס זכה אז לתגובות זועמות כשבחר לחתום על עסקה עם "האוייב" ושיחת וידאו שערך עם ביל גייטס באחד מכנסי החברה לוו בצעקות "בוז" כנגד המנכ"ל המתחרה מרדמונד.

בשנת 1998 חשפה אפל את מחשב ה-iMAC שהמיר את ההפסדים שרשמה החברה עד כה לרווחים, אך את הצלחתה הגדולה חייבת אפל למכשיר האייפוד שנחשף לראשונה ב-2001 וכבש את עולם המוזיקה בסערה. הצטרפותו של מכשיר האייפון בשנת 2007 והאייפד ב-2010 רק חיזקו את מגמת הצמיחה של חברת המחשוב שהפכה למעצמה טכנולוגית ואת ההצלחה הרבה ייחוסו רבים להנהגתו של ג'ובס.

מצבו הבריאותי

שבע השנים האחרונות והמוצלחות של ג'ובס לוו בערפל, שהפך סמיך יותר ויותר והעיב על הצלחתה המטאורית של ענקית המחשוב שהקים. בשנת 2004 הצהיר ג'ובס בפני עובדיו כי הוא סובל מגידול סרטני נדיר בלבלב שסיכוי ההחלמה שלו אינם נחשבים גבוהים. מאז ועד היום נטל ג'ובס שלוש חופשות מחלה כשבהעדרותו תפס את ההנהגה על החברה מי שעמד לימינו ושימש כסמנכ"ל התפעול של החברה: טים קוק.

לאחר הסרת הגידול עבר ג'ובס ניתוח להשתלת כבד באפריל 2009 וחזר להנהיג את החברה, אך בינואר השנה פירסם מכתב גלוי בו הצהיר כי הוא עוזב לחופשת מחלה נוספת, הפעם ללא הגבלת זמן.

לפני כחודש וחצי, כשהוא מקדים את גל ההשקות האופייני של אפל אותו נוהגת החברה לקיים בסתיו, הגיש ג'ובס את התפטרותו והמליץ למנות במקומו את טים קוק כמנכ"ל החברה: "תמיד ידעתי שאם יגיע היום בו לא אוכל למלא את התחיבויותי כמנכ"ל אפל, אהיה הראשון להודיע על כך. לצערי, היום הזה הגיע". את מקומו של ג'ובס תפס טים קוק, אשר שימש כמנכ"ל בפועל מאז העדרותו בתחילת השנה. היום מפנה ג'ובס את מקומו גם כיו"ר חבר המנהלים של החברה ונפרד מאפל באופן רשמי ואחרון. יהי זכרו ברוך.

פורסם במקור באתר Newsgeek.co.il
קרא עוד: http://www.tgspot.co.il/steve-jobs-dies-age-56/#ixzz1EPRH5AsS