נשבר מונופול בזק במה שנוגע להתקשרות עם הממשלה

יום ה', 19 במרץ 2015

נשבר מונופול בזק במה שנוגע להתקשרות עם הממשלה.

הגיע לסיומו עשור קשרים ללא מכרז עם הישג ניכר ל?HOT: יופסק חידוש החוזה בין בזק למדינה.

חברת HOT רושמת הצלחה במאבקה רב השנים נגד המשך ההתקשרות ללא מכרז בין המדינה לבזק. בהתערבות בית המשפט העליון, הסכימה המדינה להתחייב כי עד ספטמבר השנה היא תפרסם מכרז חדש לאספקת שירותי תקשורת נתונים למשרדי הממשלה. מכרז כזה לא התפרסם מאז 2005, וההתקשרות עם בזק הוארכה פעם אחר פעם ללא מכרז. היקף ההתקשרות בין בזק למדינה עומד על כ?60 מיליון שקל בשנה.

בעבר - עתירה ראשונה של HOT נגד החשב הכללי באוצר נדחתה בשנה שעברה, לאחר שבית המשפט לעניינים מינהליים אישר למדינה להאריך את ההתקשרות עם בזק ללא מכרז לשנה נוספת. השופט קיבל את טענת החשב הכללי כי בשלב זה בזק היא היחידה שביכולתה לספק את פריסת התשתית הדרושה למשרדי הממשלה, ודחה את בקשת HOT לפצל את ההתקשרות בין כמה חברות תקשורת, כפי שעושים גופים עסקיים גדולים אחרים בשוק.

אנשי החשב הכללי טענו כי הם ממתינים לשלב הבא ביישום הרפורמה בתקשורת הקווית, שבמסגרתה יוכלו חברות התקשורת לחכור מבזק קטעי תשתית ולהשתמש בהם להרחבת הפריסה. שלב זה מתוכנן לצאת לדרך באוגוסט 2015, ולאפשר לחברות תקשורת נוספות להציע פריסה ארצית מלאה.

בתגובה הגישה HOT ערעור לבית המשפט העליון ועתירה נוספת לבית המשפט המחוזי בירושלים, ודרשה לחייב את המדינה לצאת לאלתר למכרז. לטענת HOT, לא ניתן לקבוע מראש כי היא אינה יכולה לעמוד בתנאי המכרז כל עוד הוא לא פורסם. עוד טענה החברה כי היא עשויה להרחיב את פריסתה כדי לעמוד בתנאי המכרז. HOT גם האשימה כי המדינה כלל אינה מתכוננת להוציא מכרז, כך שבפועל ההתקשרות עם בזק תוארך לא רק בשנה אלא לפחות עד 2017.

עתה - בלחץ בית המשפט העליון נאלצה המדינה להתחייב לראשונה על תאריך מוגדר לפרסום המכרז. עם זאת, המדינה שמרה לעצמה אופציה לדחות את הפרסום אם יקרה משהו בלתי צפוי, ויישום הרפורמה בשוק התקשורת הקווית יידחה ולא ייצא לדרך באוגוסט השנה.

העיתון "כלכליסט" מציין עם זאת כי  אין זה המאבק היחיד ש?HOT מנהלת מול רשויות המדינה. בתחילת השנה שלחה החברה מכתב למשרד הביטחון במחאה על התקשרותו עם בזק ללא מכרז, בהיקף של 100 מיליון שקל לשנתיים.

במאבק אחר חייבה HOT את החשב הכללי באוצר לצאת במכרז לאספקת שירותי טלפוניה קווית למשרדי הממשלה, ולא להמשיך בהתקשרות עם סלקום.