נתניהו מחסל את רפורמת כחלון

יום ב', 7 בדצמבר 2015

"מתחת לרדאר" ולללא תגובה ציבורית מחסל שר התקשרת נתניהו את "רפורמת כחלון" שכוונה ליתר תחרות ומחויבות ללקוחות.

מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, מקדם פשרה ענקית עם חברת HOT, שעשויה לחסוך לחברה הוצאות בכמיליארד שקל. הפשרה, שהיא למעשה נסיגה ממסקנות מקצועיות קודמות שהגיע אליהן המשרד, קובעת כי HOT תהיה פטורה מפרישת התשתית הקווית שלה ביישובי הפריפריה. פילבר מקדם פתרון אחר, שלפיו HOT לא תגיע עם הרשת העצמאית שלה ליישובים חדשים, אבל תחויב למכור בהם שירותים על גבי רשת בזק.

לפי הפשרה המתגבשת, HOT תצטרך ליצור פתרון טכנולוגי שרוכב על רשת האינטרנט הפתוחה, בדומה לטלוויזיה של סלקום, וכך תשווק ללקוחות חבילת טריפל שכוללת טלפון, אינטרנט וטלוויזיה. פילבר מתכוון לחייב את HOT למכור את החבילה במחיר זהה לחבילת הטריפל שהיא משווקת כיום ללקוחותיה.

מבחינת המשרד, פתרון זה עדיף, מפני שהוא מהיר יותר, ומאפשר לחברה להציע כבר בקרוב שירותים ביישובים רבים שבהם אין לה תשתית, כך שהצרכנים באותם יישובים ירוויחו מהתחרות. "אנחנו מחפשים פתרון זול, מהיר ויצירתי", הצדיק את הפשרה בכיר במשרד התקשורת. "תושבים בפריפריה יקבלו את שידורי HOT  במחיר זהה למחיר במרכז". לא נשמעה עד כה עמדתו של שר התקשורת, בנימין נתניהו, בנושא.

אלא שהמדיניות החדשה סותרת את מדיניות המשרד זה שנים, שלפיה תחרות מבוססת תשתית עדיפה על תחרות מבוססת שירותים. כמו כן, עמדת פילבר מנוגדת למסקנות מקצועיות שהמשרד הגיע אליהן אחרי עבודה מאומצת.

 חלק מהיישובים ש-HOT היתה אמורה לפרוש בהם תשתית עד 1 בינואר: אילון, בית ג'אן, מורשת, דלית אל כרמל, עין חרוד, טירת צבי, גבעת חיים איחוד, כפר קאסם, בית רבן, תרעה, עזר, אבן שמואל, עין גדי, רהט, זרחיה, יד מרדכי, רביבים

כבר בנובמבר 2014 פירסמה ועדה את מסקנותיה, שלפיהן היעדר הפרישה של HOT בעייתי מבחינה תחרותית, ועליה להגיע לכל יישוב ובית חוקי בישראל. ארדן מסר אז בהודעה לתקשורת כי "כל אזרחי המדינה זכאים ליהנות משירותי תקשורת מתקדמים. HOT הפרה במשך שנים רבות את חובתה לחבר גם יישובי פריפריה ואזורים מרוחקים, והיא תיאלץ לתקן הפרה זו". ארדן הוסיף כי "הנגשת שירותי התקשורת לציבור תקדם את האינטרסים הלאומיים והחברתיים בישראל, ויש לאוכפה על חברות התשתית הקווית".