סמסונג במגעים לרכישת בלאקברי

יום ה', 15 בינואר 2015

סוכנות הידיעות רויטרס מוסרת כי  חברת  סמסונג מציעה לרכוש את בלקברי ב-7.5 מיליארד דולר.

נמסר כי חברת הענק הדרום קוריאנית סמסונג הציעה לאחרונה לרכוש את יצרנית הסמארטפונים המקרטעת בלקברי  וכך להגדיל את חלקה בשוק זה.

לפי הדיווח, שמבוסס על מקור שמכיר את הנושא ומסמכים שהוצגו לרויטרס, סמסונג הציעה לשלם בעבור החברה הקנדית עד 7.5 מיליארד דולר. המטרה העיקרית של הרכישה לא הייתה הטכנולוגיה ויכולות ייצור המכשירים של בלקברי אלא פורטפוליו הפטנטים הנרחב שלה.

סמסונג הציעה לרכוש את בלקברי תמורת מחיר של בין 13.35 דולר ל-15.49 דולר למניה, הצעה שמייצגת פרימיום של 38% עד 60% לעומת מחיר המניה כיום. הצעה זו מייחסת לבלקברי שווי של בין 6 מיליארד ל-7.5 מיליארד דולר.

המניה זינקה ב-30% בנאסד"ק.

בשבוע שעבר נפגשו בכירים משתי החברות על מנת לדון בעסקה האפשרית. לא ברור, בשלב זה, מה מצב השיחות והאם העסקה קרובה להשלמה.

בלקברי נאבקת על קיומה זה שנים, כשמכירותיה צוללות בהתמדה. החברה איבדה לקוחות פרטיים עם הזינוק במכירות האייפון ומכשירי האנדרואיד - ולאחר מכן איבדה גם לקוחות ארגוניים בשל טרנד BYOD, שמאפשר לחברות להתקין כלי הצפנה ואבטחה שונים על הסמארטפונים הפרטיים של עובדיהן.

כבר בספטמבר 2013 נודע כי דירקטוריון החברה מתכנן למכור אותה ומקיים מגעים עם רוכשים פוטנציאליים. חודשיים לאחר מכן פוטר המנכ"ל ת'ורסטן היינס והחברה גייסה הון בתצורת חוב מומר; המהלך לא הרגיע את המשקיעים והמניה המשיכה לצלול.

בשנה האחרונה נראה כאילו מצבה של החברה עשוי להשתפר, עם השקת סמארטפון ה-Passportשזכה להצלחה מפתיעה. ואולם, המניה המשיכה לרדת וצצו הערכות שלפיהן לא תהיה לחברה ברירה - והיא תיאלץ למכור חטיבות.

באוקטובר 2014 נודע כי מתקיימים מגעים בין בלקברי ולנובו הסינית, לקראת רכישה ב-9-7 מיליארד דולר. גם עסקה זו ירדה מן הפרק, ככל הנראה בשל מעורבות ממשלת ארה"ב שחששה מהקשר של לנובו עם ממשלת סין.

נכסיה של בלקברי הם בעיקר מאגר הפטנטים שלה והשרתים המוצפנים שפרסה ברחבי העולם, שכן חטיבת המכשירים שלה היא בגדר מכשלה על החברה. סמסונג פיתחה בעצמה פלטפורמה בשם Knox, שמשמשת לתקשורת מאובטחת - ככל הנראה במטרה להרחיב את היצע השירותים שלה לארגונים ולהשיג חוזים ממשלתיים גדולים באירופה ובארצות הברית.