ספרד - גוגל תידרש לשלם על כל קישור

יום ד', 30 ביולי 2014

 

 

החלטה תקדימית העלולה לפגוע קשות בחברת גוגל  ושירותיה.

מתקרב אישור לחקיקה בספרד כאשר מו"לים במדינה טוענים מזה זמן רב שענקית האינטרנט מציגה בשירות גוגל News  קישורים לכתבות שפורסמו בכלי מדיה שונים. חוק חדש שנמצא בשלבי אישור מתקדמים יאפשר להטיל קנס על החברה, בגין שימוש לא הוגן בתוכן. 

הקונגרס הספרדי אישר הטלת מס על אתרים שיציגו קישורים לכתבות שפורסמו על ידי חברי איגוד העיתונים של המדינה. החוק מכונה "מס גוגל", משום שהוא משפיע בעיקר על גוגל News, מאגר  החדשות של ענקית האינטרנט.

החוק שמאפשר את הטלת המס הוגש בעקבות חקיקה דומה שבוצעה בגרמניה. במקרה ההוא, הסירה גוגל את כל האתרים שהוצגו בשירות News  ולא ויתרו רשמית על זכותם לפיצוי כדי להימנע מקנסות.

במקרה של ספרד, החוק קובע כי הזכות של העורכים להטיל מס על כל אתר שמפרסם קישור למאמרים שלו היא "זכות שאין להעביר אותה". כלומר, המו"לים אינם יכולים לחתום על ויתור, וגוגל לא תוכל להשתמש בשיטה שעבדה בגרמניה.

החוק אושר על ידי הקונגרס הספרדי והוא עוד זקוק לאישור הסנאט. ההצבעה בנושא תתקיים בספטמבר. המו"לים בספרד מתלוננים מזה זמן מה על שגוגל מנצלת את התוכן שהם יוצרים והוא בבעלותם. גוגל אמנם לא מרוויחה מפרסומות בגוגל ניוז, אך ענקית החיפוש עדיין נחשבת מתחרה לתעשיות מדיה מקומיות.


בשלב זה עדיין לא ברור מה יהיה גובה התשלום שגוגל ואתרים אחרים יצטרכו לשלם עבור כל לינק, אילו מו"לים באיגוד העיתונים הספרדי ירוויחו מהחוק או כיצד יאכפו אותו. לפי ההערכות בתעשייה, אם החוק אכן יאושר רשמית, גוגל תבטל את המהדורה הספרדית של גוגל ניוז.