עובדי הייטק נזהרים ברכישת דירות

יום א', 29 בינואר 2012

"אין ספק שגם עובדי ההייטק מהדקים את החגורה ומנהלים כעת את מערך הסיכונים הפיננסיים שלהם באופן מחושב יותר", אומר דגן רונן, מנכ"ל משותף בחברת יעוץ להשקעות. "לראייה, רבים מעוניינים כעת לרכוש דירות זולות יותר ובכך להקטין את תשלומי המשכנתא והסיכון הנגזר מכך".

עוד עולה, כי חלה ירידה בנכונות של עובדי חברות הייטק לרכוש דירת במגדל מגורים: רק כ-7.2% רואים בכך אפשרות ריאלית, לעומת 13.4% בסקר הקודם. שיעור העובדים שמעדיפים לרכוש דירה בבנייה נמוכה עלה ל-כ51.3%, לעומת 42.7%, ולשאר אין העדפה ברורה לגבי תפיסת המגורים. לדברי דגן, מגורים במגדלי מגורים כרוכים בעלויות גבוהות, שמרבית העובדים אינם מעוניינים לשאת בהן.

לצד זאת, המחאה כמעט שלא השפיעה על עצם הנכונות לרכוש דירה: שיעור העובדים שמתכננים לרכוש דירה ב-5 השנים הקרובות נותר יציב, 47% לעומת 50% שהעידו כך בסקר הקודם. דגן טוען, כי המחאה מתבטאת אלא ברצון לנצל את הלך הרוח הציבורי וחששות הקבלנים לצורך מקסום התמורה הנתנת להם.

"הסתבר לנו כי התפיסה של "הכל כלול", חלחלה גם לתוך מערך קבלת ההחלטות בנוגע לרכישת דירה. הרצון לקבל כמה שיותר אינו חדש, אולם ההבנה כי כח הקנייה שלהם עלה משמעותית, מכתיב לנו מציאות שונה: קבוצת עובדים בררנית הרבה יותר ותובענית , באופן שמציב רף חדש לקבלנים שמעוניינים בקהל היעד הזה".