עובדי קומברס ישתלבו בענקית הייטק הודית

יום ה', 16 באפריל 2015

סוכנות הידיעות רויטרס מוסרת כי חברת קומברס חתמה על הסכם עם קבוצת  Tech Mahindra ההודית, במסגרתו יועברו 400 עובדי מרכז המו"פ של קומברס בישראל לעבוד בשלוחות טקמהינדרה. קבוצת טכנולוגית מידע Tech Mahindra משתף פעולה עם  קומברס ותקים מרכז מחקר ופיתוח בישראל.

תוכנית העברת העובדים כבר גורמת לסכסוך  עבודה שפרץ בין העובדים להנהלה .

שתי החברות לא מסרו פרטים פיננסיים.

Manish Vyas, נשיא קבוצת התקשורת של Tech Mahindra, אמר לרויטרס כי העסקה תביא תגבור לחברה ההודית של מהנדסים ואנשי תקשורת.

נמסר כי ההסכם יעלה לקומברס 221 מיליון דולר בשש השנים הקרובות אך יאפשר לה לחסוך הוצאות תפעול בסך 70 מיליון דולר. בנוסף, נודע כי החברה ההודית מתכננת שורת השקעות בישראל בשלוש השנים הקרובות, בסכום של כ-50 מיליון דולר.

בעקבות ההסכם בין שתי החברות תהיה אחראית טק מהינדרה לכל פעילות הפיתוח ההטמעה של טכנולוגיית קומברס ואילו האחרונה תתמקד בשיווק, מכירות אסטרטגיה וניהול המוצרים. בנוסף ל-400 העובדים מישראל, תעביר קומברס 170 עובדים נוספים ממרכזיה בעולם לידי טק מהינדרה.  

קומברס היתה בשיאה חברת הדגל של ההייטק הישראלי, אך עברה זעזועים רבים, החלפת מנהלים ופיטורים. היא נמצאת בתהליך מו"מ עם נציגי העובדים בנוגע לתוכניותיה בהתאם למחויבות המשפטיות במדינה - וטק מהינדרה מנהלת מו"מ עם העובדים בנוגע לתנאי העסקתם.

לדברי החברה, יישום התוכנית צפוי להתחיל ב-1 ביוני ויעלה לקומברס בין 10 ל-12 מיליון דולר. טק מהינדרה מעסיקה כ-100 אלף עובדים מתוכם כ-80 אלף מהנדסים ואנשי תוכנה ותקשורת. פעילותה בישראל מתעצמת לאחרונה: החברה רכשה את לידקום הישראלית ומתכננת להרחיב את השקעותיה בארץ.

בראיון ל"כלכליסט" אמר וינס מאייר, יו"ר טק מהינדרה, שבכוונת החברה להמשיך ולהעסיק את כל העובדים בישראל. "אנחנו רוצים להתחבר לרוח היזמות הישראלית ולא לקחת משהו מכאן. לאחר רכישת לידקום הגדלנו את מספר העובדים משמעותית והרחבנו את נפח הפעילות".

"יש לנו פעילות של הצמחת חברות חדשות מתוך חברות שרכשנו שלנו בדומה לפעילות של אינקובטורים. אנחנו מבקשים מהאנשים שאותם אנחנו מעסיקים להציג רעיונות - ואם הם מעניינים מבחינה עסקית. אנחנו הופכים אותם לחברות", הוסיף.

מאייר הסביר כי החברה מחפשת בעיקר חברות שמכילות מאגר ידע וחדשנות, בין היתר בהודו ובקליפורניה. בנוסף, אמר שאין לטק מהינדרה בעיה לשכור מאות אנשים במסגרת עסקאות רכישה, שכן היקף הפעילות שלה וכוח האדם שלה כה גדולים שעבורה מדובר במספרים זניחים.

הפעילות של קומברס בישראל תנוהל על ידי אותם אנשים שמנהלים אותה כיום כאשר מולם נעמיד אנשי קשר שלנו", אמר. "אנחנו יודעים שאיחרנו בכניסה לישראל, אבל אנחנו מנסים כיום להשלים את הפער ולהתחבר לתרבות ההייטק המדהימה שיש כאן".

לטק מהידנרה מחזור מכירות של כארבעה מיליארד דולר בשנה ושווי שוק של כ-11 מיליארד דולר עם פעילות בכ-61 מדינות. חלק מהותי בפעילות של החברה הוא תחום הטלקום המהווה לדברי מאייר מקור הכנסה של כשני מיליארד דולר בשנה.