עלייה בשכר אנשי התוכנה-ירידות בשכר אנשי החומרה

יום ו', 25 בינואר 2013

מסיכום שנת 2012 של חברת Jobinfoהמתמחה בהשמה בתחום ההייטק, פיננסים וביומד, עולה כי בשנת 2012 חלה עלייה בשכר אנשי התוכנה כאשר מנגד חלו ירידות בשכר אנשי החומרה.  

כך, בתחום התוכנה: מפתח JAVAבעל ניסיון של כ- 3-5 שנים, השתכר בשנת 2011 בין 22-25 אלף ? לחודש. בהשוואה, טווח השכר של עובד זה הסתכם ב-2012 לבין 23-26 אלף ? לחודש, מה שמהווה עליית שכר של 4 אחוזים.

איש DBAבעל ניסיון של כ- 3-5 שנים, השתכר בשנת 2011 בין 20-22 אלף ? לחודש. בהשוואה, טווח השכר של עובד זה הסתכם ב-2012 בין 20-25 אלף ? לחודש, מה שמהווה עליית שכר של 7 אחוזים. בתחום אבטחת המידע השתכרו עובדים בעלי ניסיון של כ- 3-5 שנים, בשנת 2011 בשכר של בין 16 -19 אלף ? לחודש. בהשוואה, טווח השכר של עובדים אלו הסתכם ב-2012 בין 20-23 אלף ? לחודש, מה שמהווה עליית שכר מרשימה של 23 אחוזים.

מפתחי PHP(למערכות מורכבות) בעלי ניסיון של כ- 3-5 שנים, השתכרו בשנת 2011 בין 19-23 אלף ? לחודש. בהשוואה, טווח השכר של עובדים אלו הסתכמה ב-2012 בין 20-25 אלף ? לחודש, מה שמהווה עליית שכר של 7 אחוזים.

לדברי יועציjobinfo , הגידול בתחום האינטרנט ניכר השנה עם התפתחות תחום ה-big data, ניהול מסדי נתונים ומערכות מורכבות המשרתים לקוחות בהיקפים של מיליוני משתמשים.

תחום זה תפס תאוצה עם התפתחות עולם ה-Gamingועליית הפרסום בטלפונים החכמים. בקרב חברות אינטרנט נרשמה עליה משמעותית בגיוס מתכנתי PHPו-Java. הרבה חברות אינטרנט מחפשות אנשים בעלי יכולת פיתוח ברמה גבוהה מול מערכות מורכבות ומבוזרות, ברמת תשתיות clientולא ברמה של פיתוח אתר בלבד.

מגמה נוספת לה עדים בחברת ההשמה הינה ביקושים גבוהים לאנשי DBAו-BI  עבור חברות המנהלות מסדי נתונים גדולים (large scale).

'רוברט הלף טכנולוגיות' חוזה בדו"ח השנתי שלו מגמת עליה בשני תחומים עיקריים עד לשנת 2020: עבור מנהלי מסדי נתונים תהיה עליה של 31% בביקושים ועבור מפתחי WEBהביקוש למומחים בעלי ידע נרחב ומגוון יצמח ב 22%. בתחומים אלו אנחנו רואים התחזקות ברורה בשנים האחרונות.

מנתוני jobinfoעולה כי גם תחום אבטחת מידע הראה עלייה בביקושים ב 2012 לעומת אשתקד ונראה שימשיך במגמה זו גם ב 2013. האתגרים בתחום  זה הולכים וגוברים עם הגדלת הנגישות לביצוע פעולות ברשת דרך הטלפון החכם והטאבלטים.

זהו תחום חם מאוד בו ההשכלה הפורמאלית פחות הכרחית. אם ברוב תחומי ההייטק מחפשים המעסיקים בוגרי אוניברסיטאות ומכללות בעלי ממוצעים גבוהים, הרי שכאן הפרופיל המבוקש הוא של האקרים החיים את הרשת מגיל צעיר ויכולים לתת ייעוץ ופתרונות לארגונים בסוגיות כגון התגברות על הונאות ופריצות אבטחה ברשת, כמו גם התמודדות עם וירוסים עתידיים.

בתחום החומרה כאמור, המגמה הפוכה: איש ASIC/VLSI, בעל ניסיון של כ- 3-5 שנים, השתכר בשנת 2011 בין 25-28 אלף ? לחודש.

בהשוואה, טווח השכר של עובד זה הסתכם ב-2012 לבין 24-27 אלף ? לחודש, מה שמהווה ירידת שכר של 4 אחוזים. איש Board Design/FPGA, בעל ניסיון של כ- 3-5 שנים, השתכר בשנת 2011 בין 22-24 אלף ? לחודש. בהשוואה, טווח השכר של עובד זה הסתכם ב-2012 לבין 20-22 אלף ? לחודש, מה שמהווה ירידת שכר משמעותית של 9 אחוזים. מהנדס וריפיקציהבעל ניסיון של כ- 3-5 שנים, השתכר בשנת 2011 בין 25-27 אלף ? לחודש. בהשוואה, טווח השכר של עובד זה הסתכם ב-2012 לבין 24-26 אלף ? לחודש, מה שמהווה ירידת שכר של 4 אחוזים.

בחברת ההשמה מסבירים כי השנה ירד ב- 16% סך הביקושים לעובדים בתחום החומרה לעומת 2011.  חלק מהתפקידים לא רשמו שום עליה בעוד תפקידים אחרים הראו עליה של 30% בלבד לעומת הקפיצה במאות אחוזים לה אנו עדים בתחום התוכנה והאינטרנט. תחום החומרה חווה תהפוכות ושינויים מאמצע 2011 עם רכישות ומיזוגים של חברות גדולות כגון: אנוביט, פרוביג'נט, צורן ועוד. לצד הפיטורים שראינו לאחרונה בחברות החומרה, הן ממשיכות לגייס מהנדסים כאשר הפוקוס הוא בהמשך פיתוח ליבת המוצר. חברות החומרה נמצאות בשלב של רה- ארגון וחשיבה מחודשת לצורת התמודדותן  בשינויי דרישות השוק. מנתוני מאגר המידע IVCנמסרו נתונים מדאיגים בכל הנוגע לגבי כספי משקיעים לתחום החומרה והסמיקונדוקטור כאשר אלו היוו כ 5% מסך גיוסי הכספים, מספר נמוך שלא נראה כמותו בעבר.

בתחום מדעי החיים:השכר לבכירים בתחום אבטחת האיכות והרגולציה יכול להגיע ל- 30-35 אלף שקלים חדשים בחודש.

תחום מדעי החיים נמצא במגמת עליה לעומת ארה"ב: בשלושת הרבעונים הראשונים של 2012 היווה 27% מסך גיוסי הכספים מהקרנות שהשקיעו בחברות ההייטק (מתוכם 54% הושקעו בחברות מכשור רפואי). את עיקר גיוסי כוח האדם בתחום מדעי החיים אנו רואים בחברות בתחום המכשור הרפואי.  "המשכורות המשולמות למהנדסי חומרה, תוכנה, פיזיקאים ומהנדסי מכונות בחברות בתחום מדעי החיים נמוכות יחסית למשכורות המשולמות לאותם מהנדסים בחברות המתמחות בתחומי חומרה, תקשורת ותוכנה שם התחרות על המועמדים עזה" מוסרת אילנה אחימאיר, מנכ"לית Jobinfo. תחום מדעי החיים בארץ הינו במגמת עליה וזאת בניגוד לארה"ב. הסיבה לכך טמונה בכוח האדם האיכותי, מעבר של טכנולוגיות חזקות ממרכזי פיתוח אקדמאים לחברות בעלות מטרות רווח ועידוד ההשקעות מצד הממשלה.

תחום מדעי החיים, בשונה משאר תחומי ההייטק, דורש שנים של פיתוחים והצלחתו נגזרת בעיקר מתוצאות ניסויים קליניים ואישורי ארגוני בריאות עולמיים. בשל כך חברות מדעי החיים מנתבות כספים רבים לתהליכי רגולציה ואבטחת איכות מרגע הקמתן. מנתוני פורטל דרושים עולה כי קיים גידול של 250% במספר המשרות של אבטחת איכות שנפתחו ב- 2012 לעומת 2011. נתון זה מחזק את נתוני חברת ההשמה Jobinfoשרואה אצלה עלייה בביקוש לעובדים בתחום.

תחום אבטחת האיכות והרגולציה תופס מקום מרכזי בגיוסים בחברות אלו והוא מתקיים בכל הדרגים החל ממבקר איכות דרך מהנדסים, מנהלים וכלה בדירקטורים וסמנכ"לי איכות. טווח השכר למשרות בכירות בתחום זה יכול להגיע ל- 30-35 אלף שקלים חדשים בחודש. מהנדסי איכות בעלי השכלה הנדסית וניסיון מהתעשייה ישתכרו בין 15-20 אלף שקלים חדשים בחודש. 

בתוך כך, הודיעה היום  jobinfo, כי הזוכה במלגת לימודים אקדמאית מטעמה בסך 3,000 ? הינו דור מרסיאנו, סטודנט למדעי המחשב ומתמטיקה, באוניברסיטת בן גוריון. לקבלת המלגה יכלו להתמודד סטודנטים מצטיינים בוגרי היחידות הטכנולוגיות של צה"ל ומרסיאנו נבחר כאמור מבין מועמדים רבים.