על יתרונות וירטואליזיית ישומים

יום ב', 28 במאי 2012

וירטואליזציית יישומים, הינה טכנולוגיה שבה יישומים מופעלים בתוך שכבה וירטואלית, שמהווה מעין "בועה", שבתוכה האפליקציה מתפקדת. הרעיון העיקרי בתפיסה זאת הוא לאפשר להתאים יישומים לסביבות עבודה שונות, בקלות ובמהירות, כדי לסייע לעבודה בריבוי התקנים ומערכות הפעלה, לעבודה בעולם הנייד ולשיפור הניהול בעולם ה-IT, שהופך להיות מסובך יותר ויותר.
   בשונה מוירטואליזציית חומרה, בה קיימת הפרדה בין מערכת ההפעלה לחומרה, ביישומים וירטואליים ההפרדה היא בין היישום למערכת ההפעלה. יישומים וירטואליים עשויים להיות ממוקמים במחשב הלקוח או לפעול על שרת מרכזי (בעזרת טכניקה של "הזרמת אפליקציות"). בנוסף, אפליקציה וירטואלית יכולה לפעול על מערכת הפעלה רגילה או כשכבה שנייה של וירטואליזציה, מעל מערכת הפעלה וירטואלית.
  לשם המחשת מהות ואופן פעולת וירטואליזציית היישומים, חשוב למשל על תוכנת מעבד תמלילים אשר עשויה שלא לתמוך ב-Windows 7. בעזרת וירטואליזציית יישומים, ניתן ליצור עבורה "בועה" שתאפשר לה לפעול כרגיל, גם במערכת ההפעלה החדשה.
   יישומים וירטואליים פועלים בדרך כלל בשתי גישות. בעזרת טכניקת הזרמת אפליקציה Application-Streaming, שבה הם יכולים לפעול ממחשב מקומי או ממחשב מרכזי מרוחק. הגישה השנייה היא של פתרונותVDI  (אוVirtual Desktop Infrustructure) שעשויה לכלול יישומים וירטואליים, כחבילה אחת ב-Virtual-Machine.
  מגמות בולטות המשפיעות על תחום זה כוללות את השינויים התכופים בפלטפורמות המחשב והדרישה לתאימות, התגברות תפיסת הוירטואליזציה באופן כללי, המעבר המתמשך ל-Windows 7 והצורך בתאימות לאחור, ההתרחבות בעבודה מהבית ומהתקנים אישיים, ודרישה לפעילות ארגונית מוגברת בהתקנים ניידים.
  השימושים והיתרונות הבולטים של תפיסת מחשוב זו הם הגברת התאימות של האפליקציות לפלטפורמות השונות, הקצאת יישומים מהירה, ביטול הצורך בהתקנת יישומים, האפשרות להרצת תוכנות שעלולות להפריע אחת לשנייה, הזרמה פשוטה יותר של אפליקצית, ניהול יישומים פשוט יותר, ניטרול באגים, יתרונות אבטחה וביצועים משופרים ביחס לוירטואליזציה של החומרה.
  האתגרים הבולטים בתחום זה הם פגיעה מסויימת בביצועים, קושי בתקשורת בין אפליקציות וירטואליות שונות, מורכבות מסויימת ומגבלות ואתגרים מבחינת הקושי להפוך לוירטואליים, יישומים מסויימים.
  71% מהארגונים דיווחו על יעילות משופרת ו-66% דיווחו על השפעה חיובית מבחינת הביצועים, בעקבות יישום וירטואליזציית יישומים (לפי מחקר VMware ו-EMC). מחקר של חברת פורסטר בקרב 550 ארגונים, הראה שיותר מ-50% מהארגונים החשיבו את וירטואליזציית יישומים ודסקטופ, כיוזמה קריטית עבורם, בשנה הקרובה.
  לסיכום - וירטואליזציית יישומים היא טכנולוגיה מבטיחה שמאפשרת יתרונות ניכרים של גמישות, תאימות וקלות ניהול. לכן כדאי לכל מנמ"ר להתוודע למהותה ויתרונותיה, ולבחון את התאמתה לארגונו.
  
 בין 
המגמות הבולטות המשפיעות על תחום זה:
• התגברות תפיסת הוירטואליזציה ¬- תפיסת הוירטואליזציה באופן כללי מתפשטת בשנים האחרונות. בגלל שארגונים רגילים לבצע וירטואליזציה של החומרה, הם פתוחים גם לתפיסות נוספות של וירטואליזציה, כגון וירטואליזציית יישומים.
• השינויים התכופים במחשוב - בעולם המחשוב של ימינו בו נעשים השינויים לתכופים יותר ויותר, פתרון של וירטואליזציית יישומים המספק: גמישות, ניהול מהיר ותאימות לסביבות מחשוב שונות, מתאים