ענקית החיפוש גוגל שילמה לאפל מיליארד

יום א', 24 בינואר 2016

 

ענקית החיפוש גוגל שילמה לאפל מיליארד  $ בשנת 2014 כדי לשמור על תאימות שירות החיפוש שלה למכשירי iOS, כך על פי בלומברג ובדיקה של תמליל בית משפט מתביעת זכויות היוצרים המתמשכת של אורקל נגד גוגל.

התשלום היה חלק מהסכם שיתוף הכנסות בין שתי חברות לפיו  מקבלת אפל אחוז מההכנסות שגוגל יוצרת באמצעות מכשירי אפל.

שמועות על כמה גוגל משלמת אפל להיות על iPhone שהופצו במשך שנים, אך מעולם לא גילו חברותיה בפומבי. קריסטין Huguet, דוברת אפל, ודובר גוגל אהרון שטיין שני סרבו להגיב על המידע שנחשף בבית המשפט.

העסקה לכאורה מראה כמה  זה חשוב לגוגל - יוצרת האנדרואיד, מערכת ההפעלה של רוב הטלפונים החכמים בעולם - שמנוע החיפש שלה יפעל מול פנים רבות ככל האפשר, אפילו עד לנקודה של לשלם ליריבה הגדולה ביותר.

iOS של אפל ואנדרואיד של גוגל מתבססים כמעט ב-96 אחוזים משוק OS של הטלפון החכם.

ברבעון השני של  2015, על פי חברת המחקר IDC. אמנם היה ל-iOS  בערך 13.9 אחוזים מהשוק לעומת 82.8 אחוזים של אנדרואיד, ובינתיים מערכת ההפעלה של אפל צברה יותר מ -2 נקודות אחוז לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, כפי שאבדו 2 נקודות של גוגל.

הגילוי של העסקה בדיון משפטי בסן פרנסיסקו, ככל הנראה, פרע כמה נוצות. לאחר שגילה כי עד גוגל, אמר בחקירה לפני משפט כי "בנקודת זמן אחת נתח ההכנסות מ-Ios  היv 34 אחוזים/,"

הגילוי נעשה כחלק מתביעה של אורקל נגד גוגל על ??הפרת זכויות יוצרים הקשורים לשימוש של גוגל

ב-APIs Java באנדרואיד. כאשר גוגל טוענת שהוא היה בחינם כי שפת תכנות ג'אווה היא חופשית לשימוש וכי ממשקי API נדרשים להשתמש Java. אורקל טוען כי גוגל השתמשה בממשקי API ביודעין ללא רישיון של Sun Microsystems, שאורקל רכשה בשנת 2010.

אורקל סרב להגיב על הדיווח. נציגים של אפל וגוגל לא הגיבו לבקשות לתגובה.