פיינל הישראלית שוקלת רכישתה ב־4 מיליארד דולר

יום ה', 26 ביוני 2014
 
 
לדברי כמה מקורות בחברת פיינל  (Final) הישראלית היא בוחנת הצעה שקיבלה לרכישתה תמורת כ-4 מיליארד דולר. ל"כלכליסט" נודע כי בחודשים האחרונים מקיימים בעלי המניות בפיינל מגעים ראשונים עם גוף בינלאומי בתחום האלגו-טריידינג שמעוניין לרכוש את החברה. החברה הישראלית שנמכרה במחיר הגבוה ביותר עד היום היא ישקר של משפחת ורטהיימר: היא נרכשה בידי וורן באפט בעבור 4.5 מיליארד דולר.
 
פיינל, הפועלת מהרצליה, לא הייתה מוכרת עד 2009, אז חשף "כלכליסט" את פעילותה. החברה עוסקת במסחר בתדירות גבוהה בשווקים הפיננסיים הבינלאומיים, ובמילים אחרות - אלגו-טריידינג, מסחר אלקטרוני שמתבסס על אלגוריתמים שמפתחים מהנדסי התוכנה שלה.
 
השווי העצום של פיינל מתבסס על הרווחים שלה ב?2013 ועל אלה הצפויים ב-2014. החברה מצויה בצמיחה מתמדת, ועל פי הערכות ב-2013 היא רשמה רווח נקי של 330 מיליון דולר. בקרב אנשי העסקים שמכירים אותה היא מכונה "מדפסת כסף". זו גם ככל הנראה הסיבה שחלק מבעלי המניות שלה מהססים ולא מתפתים למכור למרות השווי העצום שמוצע עבורה והאיומים על פעילותה, כמו גם על המגזר כולו, בעיקר מכיוון הרגולציה.
 
 מדובר בשווי חברה הגבוה ביותר מפי חמישה מזה שבו הוערכה פיינל ב-2009 בעסקאות פנימיות בין בעלי המניות שלה. אלה מקבלים את רווחי החברה כדיבידנדים שוטפים, ועבור חלק מהם מדובר בעשרות מיליוני דולרים בשנה.
 
גורם בכיר מאוד בחברה הכחיש את הדברים ואמר כי לא ידוע לו על מגעים כלשהם, אולם לא ניתן לקבל תגובה רשמית לידיעה. לחברה אין בעל שליטה עיקרי אחד, כך שכמה גורמים שותפים בבעלות עליה. ל"כלכליסט" נודע כי בשבועות האחרונים חלק מבעלי המניות מדברים בשיחות פרטיות על המו"מ ועל התהליך - אם כי עדיין לא ברור אם זה יבשיל לכדי עסקה. זאת מכיוון שהגוף המיועד לרכוש מעוניין במלוא המניות.
 
פיינל מעסיקה כמאה איש בהרצליה פיתוח, וכ-70% מהם עובדים במחלקת המחקר והפיתוח ומפתחים את נוסחאות האלגו-טריידינג למסחר במניות. החברה מנוהלת בידי גדעון בר סיני, בעל תואר במתמטיקה ומחשבים ובעברו בכיר בקומברס