פייסבוק מבטיחה שלא להתערב בכל דרך בבחירות בארצות הברית

יום ב', 18 באפריל 2016

האם אין חשש שהרשתות החברתיות ישתמשו בתפוצה הגדולה שלהן כדי להשפיע על תוצאות

הבחירות (הפעם בארצות הברית)?

בעקבות שמועות בנושא זה מנכ"ל פייסבוק אמר כי החברה לא משתמשת באלגוריתמים שלה להשפיע בכל דרך שהיא על ההצבעה בבחירות לנשיאות ארה"ב בנובמבר הקרוב.

"אנחנו כחברה ניטרליים", אמר דובר פייסבוק בהצהרה. "פייסבוק לא תשתמש במוצרים שלנו על מנת להשפיע על האופן שבו אנשים הולכים להצביע."

 
הצהרה זו באה לאחר דו"ח חברת המחקר  Gizmodo על סקר שבועי פנימי בפייסבוק. בו עובדים נבחנו אם הם צריכים להביא בפני המנכ"ל מארק צוקרברג הצעה לקבוע "מה האחריות של  פייסבוק לעזור למנוע בחירת טראמפ לנשיא החל בשנת 2017?"
מנכ"ל פייסבוק לא הגיב לשאלה שהיתה בסקר.
 
פייסבוק והבחירות לנשיאות ארה"ב הפכו לנושא הדיון הזה אחרי שצוקרברג דיבר בכנס המפתחים F8 של החברה נגד  "קולות מפוחדים הקוראים לבניית קירות וחומות והרחקת אנשים תוך סימונים בתוויות". המועמד המוביל הרפובליקני  טראמפ הגיב באומרו ש"צוקרברג צריך לוותר על החיים בשכונה יוקרתית ולבוא לחיות בשכונה צנועה ליד עיירת גבול."
 
היכולת של הרשתות החברתיות במטרה להשפיע דרך הפייסבוק הגיעה כבר למבחן תחת אש בעבר. החברה הודתה בשנת 2014 כי חוקרים ופעילים השפיעו על הבחירות באמצעות ניצול מידע פנימי תגובות ועדכוני מגמות המשתמשים. 
 
אבל הפעם פייסבוק שיש לה לכאורה יכולת להשפיע על חלק ניכר מ-1.6 מיליארד המשתמשים שלה, מדגישה כי לא תתיר בכל דרך ניצול הרשת לפגיעה והטיה במוסד המקודש של בחירות חופשיות.