פיסבוק וגוגל חולקות על ממשלת ישראל

יום ג', 22 בנובמבר 2016

בדיון בנושא הסתה לטרור ברשתות החברתיות קרא יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה ח"כ אורי מקלב לתאגידי הרשת לפעול לניטור עצמי של תכנים מסיתים: "הסתה באיראן לא דומה להסתה בישראל, כאן מי שמוסת לרצוח אדם עם טלית רק פותח את הדלת ופוגש עשרות מתפללים". נציגת גוגל: "הטכנולוגיה עדיין לא מאפשרת ניטור אוטומטי שכזה, גם פדופיליה מצריכה דיווח ראשוני"

ועדת המדע והטכנולוגיה קיימה דיון בנושא 'פרסום תכנים המעודדים וקוראים לעשיית מעשה טרור ברשתות החברתיות'. הדיון התקיים במסגרת הצעות לסדר היום של חברי הכנסת מירב בן-ארי, עליזה לביא, רויטל סויד, יו"ר ועדת המדע אורי מקלב ומיכל רוזין.

יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב פתח את הדיון והתייחס למינויה הטרי של ג'ורדנה קטלר למנהלת תחום מדיניות לחברת פייסבוק בישראל, עבורה היה זה דיון פומבי ראשון בתפקידה החדש.

בנימוס שאינו תואם את המצב בשטח אמר: "אני מברך על שיתוף הפעולה של חברת פייסבוק ועל מינויה של ג'ורדנה, שנה וחצי אנחנו דנים במסגרת הוועדה בנושא ההסתה, הביוש והחדירה לפרטיות ברשת, יש שיתוף פעולה עם כל הגורמים, כולל גוגל, איגוד האינטרנט ואחרים"

ג'ורדנה קטלר, מנהלת מדיניות, פייסבוק ישראל התחמקה בדיון מכל מחויבות של חברתה: "ביחד נוודא שפייסבוק מתמודדת עם הנושא הזה בדרך הטובה והיעילה האפשרית ודרך דיאלוג משותף".

ח"כ רווטיל סוויד: "פייסבוק, טוויטר ויוטיוב הפכו להיות גן עדן לטרוריסטים, הקול הקורא לטרור, לא בכוונה אבל זה המצב. כמו שפייסבוק מונעת כל פורנוגרפיה ופדופיליה ברשת שלה, כך עליה למנוע כל טרור".

איתי גוהר, מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה: "עבירות ביטוי מטופלות בדרגים הגבוהים ביותר. בשנים האחרונות הוגשו מעל 20 כתבי אישום בכל שנה בעבירות מסוג זה וגם הענישה הוחמרה, כאשר בתי משפט נוטים להטיל עונש מאסר בפועל. מחלקת הסייבר בוחנת חומרים המועברים אליה ובמקרה של עבירה על החוק ומעבר על מדיניות החברות, אנו פונים והחברות בדרך כלל מסירות את החומרים".

ח"כ אמיר אוחנה: "מבחינת אחוזים יש עלייה משמעותית בהגשת כתבי אישום, אך עדיין אנחנו מדברים על 20 בשנה וזה מעט מאוד ביחס למה שאנחנו נחשפים אליו, ההסתה ברשת היא אחת המרכיבים המרכזיים בגל הטרור האחרון. המספר הזה רחוק מלהיות מספק".

על רקע הדברים ציין יו"ר הוועדה: "אתם מטפלים באחוז שאתם נחשפים אליו, מדובר בטיפה בים, והחלק של העבודה מול החברות זה חשוב ויפה שהן מסירות יותר בעקבות פניות שלנו, אבל אנחנו שואפים להורדה וניטור באופן מובנה של פייסבוק, גוגל ויתר החברות".

נועה אלפנט, מנהלת מדיניות ציבורית, גוגל ישראל: "אנחנו בשיח מתמשך ופרודוקטיבי עם הרבה מהגורמים שיושבים כאן, גם עם המשטרה בכל הנוגע לתכנים ביוטיוב. יש לנו תוכנית עם גורמים שמדווחים לנו על תכנים בעייתיים ויש להם כלים לכך, לצערי אנחנו רואים שימוש די נמוך בכלים הקיימים בישראל. זיהוי אוטומטי טכנולוגי עדיין לא אפשרי, הדברים צריכים להיבחן על ידי גורמים אנושיים".

השר לביטחון פנים גלעד ארדן הצטרף לדיון והתייחס לאמירת נציג משרד המשפטים כי ישנו קושי משפטי לבקש מחברות להסיר תכנים: "אני מתפלא על עמדת משרד המשפטים, היא מנוגדת להחלטת ממשלה. הצעת החוק של ח"כ סוויד מדברת על כך שלפלטפורמות חברתיות אחריות להסיר תכנים שמסיתים לטרור. הממשלה וגם שרת המשפטים תומכים בהצעה כרגע, אז יכול להיות שנפלה טעות".

"לעצם העניין, יש פה הטלת אחריות בין גורמי מדינה לגורמים פרטיים. כרגע על פי החקיקה האחריות או לא קיימת או שלא ברור מה הגבול שלה. לצערי החברות האלה מעדיפות כמו כל חברה עסקית שלא תוטל עליהן האחריות לניטור, שהן לא יצטרכו להקצות מספיק כוח אדם, והמשמעות שאני אצטרך לגייס עוד אלפי שוטרים ואנשי שב"כ, כאשר הנטל הוא על המדינה. כל העולם המערבי מתלבט בגבולות וכך גם אנחנו ונמשיך לפעול" סיכם ארדן.