פסק זמן בקרב בין ה-FBI לאפל

יום ג', 29 במרץ 2016

פסק זמן בקרב בין ה-FBI לאפל, על רקע "פתרון " זמני.

משרד המשפטים הודיע כי הצליח לפרוץ למכשיר האייפון של המחבל לאחר שקיבל סיוע מגורם שלישי וכי הוא מבטל את התביעה נגד החברה. אפל מסרה בתגובה כי המקרה לא היה צריך להגיע לבית המשפט

              

משרד המשפטים האמריקאי הודיע כי ה-FBIה  לא חיכה לעזרה המתבקשת מאפל והצליח לפרוץ למכשיר האייפון של המחבל מסן ברנרדינו ללא סיוע של  החברה.

עקב כך בוטל הצו נגד החברה. "הממשלה הצליחה לגשת בהצלחה למידע שאוכסן על המכשיר ולכן לא זקוקה עוד לסיוע של אפל", נכתב בתצהיר שהוגש לבית המשפט. “לפיכך, הממשלה מבקשת כעת שהצו שמחייב את אפל לסייע לסוכנים יבוטל. העדיפות של הממשל היא להבטיח שרשויות אכיפת החוק יכולות לקבל גישה למידע דיגיטלי חשוב על מנת להגן על הביטחון הלאומי, או בשיתוף פעולה עם הצדדים הרלוונטיים או דרך בתי המשפט".

כזכור, באמצע פברואר הוציא בית המשפט צו שמורה לאפל ליצור גרסה של מערכת ההפעלה שלה לאייפון, שתאפשר ל-FBIלהזין סיסמאות ללא הגבלה (כיום, המידע שעל המכשיר נמחק אחרי 10 ניסיונות כושלים), וכך לעקוף את ההצפנה שעל המכשיר ולחדור למידע ששמור עליו.

אפל לא הסכימה לחשוף את סודותיה והצפנתה.

נציג רשמי של ה-FBI  שוחח עם כתבים והודיע להם שהסוכנות עוברת על המידע שחילצה מהמכשיר בעזרת צד שלישי, שאת זהותו סירב לחשוף. השיטה בה השתמשו, מסר, פועלת על אייפון מדגם 5Cעם גרסה 9 של iOS, אך מוקדם מדי לדעת אם היא תעבוד גם עם דגמים אחרים.

ב-FBIסירבו לפרט באיזו שיטה השתמשו כדי לחלץ את הנתונים, לומר אם היא תהיה חשופה להליך ביקורת ממשלתי ואפילו לפרט אם בסוכנות מתכוונים לשתף את הממצאים עם רשויות החוק המקומיות (ה-FBIהיא סוכנות עם סמכות פדרלית, להבדיל מהמשטרה המקומית בכל מדינה). "אנו מחוייבים לסייע לשותפים שלנו לזכות בגישה חוקית לראיות על מכשירים סלולריים, ואנו מתכוונים להמשיך ולסייע להם במקרים המתאימים", נמסר מהסוכנות.

מאפל נמסר בתגובה שהחברה תמשיך לשפר את אבטחת מוצריה, במה שאפשר לפרש כרמיזה לכך שבכוונה לסגור את הפרצה שניצלה ה-FBI. “מההתחלה התנגדנו לדרישת ה-FBIליצור דלת אחורית באייפון, כי האמנו שהדבר יהווה תקדים מסוכם", הוסיפה החברה.

"כתוצאה מביטול הצו, זה לא קרה. התיק הזה מעולם לא היה צריך להגיע לבית המשפט. אפל מאמינה שאנשים בארה"ב ובכל העולם זכאים להגנה על המידע שלהם ולפרטיות. הקרבת אחד מהם בעבור אחר רק שמה אנשים ומדינות בסכנה גדולה יותר. הסוגיה הזו ראויה לדיון לאומי בנוגע לזכויות האזרח שלנו, והאבטחה והפרטיות הקולקטיביות שלנו. אפל רואה עצמה מחויבת להשתתף בדיון זה".

היועץ המשפטי של ארגון זכויות הגולשים EFF, אנדרו קרוקר, ציין שיש "סיכוי קלוש" שהממשלה תחשוף את השיטה שבאמצעותה פרצה לאייפון: “בהתחשב בפרופיל של המקרה, מדובר במקרה מבחן חשוב למדיניות החשיפה של הממשלה"..