פתרון חלקי לעצירת ניבולי פה ברשת

יום ב', 1 באוגוסט 2016

מה לעשות עם כל ניבולי הפה ומידע שגוי ומעליב ברשתות.

סינון תגובות הפך לאחת הבעיות העיקריות של חברות שמסתמכות על תוכן גולשים. החוק היבש דורש מהן למנוע תצוגה של תגובות פוגעניות והן משקיעות בכך משאבים ניכרים. בנוסף, סינון תגובות הפך לאחד הנושאים השנויים במחלוקת עבור רשתות חברתיות מפני שמה נראה כפוגעני למשתמש אחד עשוי להיחשב לפגיעה בחופש הביטוי על ידי משתמש אחר.

כזכור גם  קברניטי ממשלת ישראל נדרשו בבוטות לנושא זה תוך התקפה אישית על יו"ר פייסבוק צוקרגברג.

עתה באה חברת נסטגרם עם פתרון חלקי וומעבירה את האחריות לסינון תגובות אל המשתמשים

אינסטגרם תאפשר למשתמשים להחליט אילו תגובות מתאימות לתצוגה ואילו לא. מדיווח של "הוושינגטון פוסט".

הרשת תאפשר לגולשים לסנן את התגובות בהתאם להעדפותיהם, אלה יוכלו לאפשר תצוגה של תגובות בפוסטים שלהם או לכבות את האפשרות לתגובה כליל.

הטלת אחריות על סינון התגובות על קהל המשתמשים עשויה להוריד במעט את הלחץ על  חברות התוכן. הניסוי של אינסטגרם, אם יצליח, אולי יועתק בהמשך גם לחברת האם פייסבוק. בשונה מפייסבוק, לאינסטגרם יש תקנון שימוש כוללני יותר והיא אינה נוטה לצנזר תגובות באופן גורף למעט אם אלה מפרות באופן בוטה את מה שנחשב כשיח לגיטימי.

זאת ועוד, העובדה שמדובר ברשת שמבוססת על שיתוף של תוכן חזותי עושה את העבודה קלה יותר, מפני שהתוכן שהיא מציגה הוא הרבה פחות פוליטי במהותו ממה שאפשר למצוא בפייסבוק למשל.

העיתון "כלכליסט" מציין כי בשלב הראשון אפשרות הסינון תופעל על חשבונות בעלי נפח פעילות גבוה. אך בהמשך, האפשרות תופעל גם עבור חשבונות אחרים, אם כי באינסטגרם סירבו למסור מסגרת זמן למהלך.