צוקרברג הולך לרובוטיקה ובינה מלאכותית

יום ה', 14 באפריל 2016

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

 

נראה כי חברת פייסבוק שמראה באחרונה "סימני רוויה והזדקנות" רוצה לפרוץ לתחומים חדשים.

כבר בתחילת דרכו המקצועית צוקרברג, אשר התפרסם כאשר התחיל פייסבוק במעונות שלו בתור סטודנט בשנתו השניה בהרווארד, חזר ואמר שזו שליחותו להתחבר לכל אדם על פני כדור הארץ.
כעת נראה כי לא רק מדובר בחיבור בין אנשים לאנשים אחרים. זה גם אומר חיבורים ... עם רובוטים.
 
אבל לא כמו שנדמה. אנחנו לא מדברים על רובוטים פיסיים אלא על בינה מלאכותית - AI.
צוקרברג מהמר על chatbots, תוכנה מופעלת על ידי בינה מלאכותית שיכולה לבצע משימות פשוטות: לחבר הודעות ותוכניות לתנועות הדוא"ל, ועוד.
Chatbots הן מכונות שנועדו לחקות את יכולות השיחה של בני אדם, רובוט משוחח עם משתמש אנושי ובאופן כללי מנסה לשכנע את המשתמשים ולגרום להם לחשוב כי המכשיר הוא אדם. בתרחיש כזה, אם אדם מיומן מספיק על קצה אחד הוא עשוי לטעות ולחשוב כי המכונה היא אדם אחר, העובר את מבחן טיורינג המפורסם לאינטליגנציה. הכל בהתבסס על בינה מלאכותית.

בינה מלאכותית (נקראת גם אינטליגנציה מלאכותית) היא ענף של מדעי המחשב העוסק ביכולתם של מחשבים לפעול באופן המציג יכולות השמורות עד כה לבינה האנושית בלבד. הגדרה רחבה יותר לתחום זה ניתנה על ידימרווין מינסקי: "לגרום למכונה להתנהג בדרך שהייתה נחשבת לאינטליגנטית לו אדם התנהג כך". 

ההגדרה המקובלת ביותר לבינה מלאכותית הוטבעה בשנת 1950 על ידי אלן טיורינג, וידועה בשם מבחן טיורינג: מכונה תחשב לתבונית, אם יינתן לאדם, היושב בחדר סגור, לנהל שיחה באמצעות ממשק מחשב (Console) עם ישות שנמצאת בחדר השני, כאשר אותה ישות תהיה או אדם או מכונה, והמשוחח לא יוכל לזהות האם מולו ניצב אדם או מכונה, או-אז המכונה תחשב לתבונית. תחרויות לא רשמיות, המכונות "תחרות טיורינג", נערכות מדי שנה כאשר המשתתפים מנסים להעמיד תוכנות, אשר יצליחו ב"מבחן טיורינג" ואולם, המשוחחים, בדרך כלל פרופסורים מנוסים, מצליחים לזהות בקלות מי משוחח עמם. נכון לשנת 2014, הצליחה תוכנה ב33% מהמקרים לדמות שיחה ברמה אינטלקטואלית של נער בן 13 שנים. (מעבר מוצלח של מבחן טיורינג הוא הצלחה של לפחות 30% מהמקרים).

בינה מלאכותית נחקרת בשתי רמות:

  • בינה מלאכותית חזקה:
    • בינה מלאכותית דמוית אנוש, שבה המחשב חושב ומסיק מסקנות באופן דומה לזה של המוח האנושי.
    • בינה מלאכותית שאינה דמוית אנוש, שבה המחשב יגיע ליכולות עצמאיות לחשיבה, ללא קשר לדרך שבה המוח האנושי עושה זאת.
  • בינה מלאכותית חלשה, שבה למחשב אין יכולת חשיבה, אך הוא פועל כאילו הייתה לו יכולת כזו.
 
chatbot היא איפוא אפליקציה חכמה לניהול שיחות ושליחת הודעות ותוכנות.
 
הווה אומר - פייסבוק נכנסת לעידן הבינה המלאכותית -  AI  וכך ממציאה את עצמה מחדש כדי לשמור על 1.6 מיליארד משתמשים שלה.
זהו הצעד הראשון לתוך עולם שבו רובוטים יכולים לעזור עם כל דבר, כאשר החברות הגדולות בעמק הסיליקון, כולל גוגל ומיקרוסופט, משקיעות ב- AI.
 
"אני חושב כי התקדמות AI יכולה לסייע בהצלת חיים" אמר צוקרברג. הוא ציין כי AI יכולה לשמש לפיתוח כלים חברתיים וגם לאפשר לרופאים קישור רובוטי שיכול לסייע ברפואה."
 
הרובוטים יהיו זמינים עבור אפליקצית Messenger של פייסבוק, אשר יש לה 900 מיליון משתמשים, ויבצעו משימות פשוטות. זה כולל פעילות כמו נציג שירות לקוחות, שבו בינה מלאכותית עונה על השאלה שלך במקום לדבר עם מישהו אישי בטלפון.