צפויה ירידה ביעד היצוא השלישי של ישראל

יום ב', 13 באוגוסט 2012

מכה נוספת ליצואנים הישראלים. לאחר שסין הפכה ליעד הייצוא השלישי בהיקפו לייצוא הישראלי, לאחר ארה"ב ובריטניה, בבססח, החברה הישראלית לביטוח אשראי מעריכים היום כי היקף הייצוא הישראלי לסין צפוי לקטון במחצית השנייה של 2012 בכ-200 מליון דולר, לעומת המחצית הראשונה של השנה. על פי תחזית בססח, היקף הייצוא הישראלי לסין צפוי לעמוד על כ-1.15 מיליארד דולר, לעומת 1.35 מיליארד דולר במחצית הראשונה של השנה. בבססח אומרים כי הכלכלה הסינית נכנסת לתקופה של האטה שתשפיע בצורה ניכרת על היצואנים הישראלים הן בהיקפי המסחר והן בגידול משמעותי בפשיטות רגל במדינה.   

בבססח אומרים היום כי  כמה מהחברות הגדולות בסין ובהן ענקי הטכנולוגיה, חברות תעופה ורשתות קמעונות, הוציאו לאחרונה אזהרות רווח עד כדי ירידה של 80% ברווחים, כתוצאה מנחיתה כואבת יחסית של הכלכלה הסינית. ממידע שהגיע לבססח  עולה כי  233 חברות ציבוריות צפויות לדווח על הפסדים במחצית השנה הראשונה ואילו 449 חברות צפויות לדווח על ירידה משמעותית ברווחים.

אייר צ'יינה לדוגמא, שנמצאת בבעלות הממשלה הסינית, הודיעה על ירידת הרווח שלה במחצית השנה הראשונה של 2012 בכ-50% בהשוואה לאותה תקופה אשתקד.

ZTE, חברה ממשלתית וענקית עולמית בתחום ציוד תקשורת, שמתחרה באגרסיביות עם חברות התקשורת הישראליות, חוזה ירידה של 80% ברווחיה. גם חברות הרכב בסין הודיעו על האטה משמעותית בתחומן. בשנים קודמות עלה הביקוש לרכבים בשיעור דו ספרתי מידי שנה ואילו במחצית השנה הראשונה של 2012 עלה הביקוש ב-3% בלבד, ואם המגמה תימשך – צפויה ירידה מוחלטת בביקוש.