צפויה צמיחה נמרצת של תעבורת נתונים בין ניידים

יום ב', 8 באוגוסט 2011

כמות הקשרים בין ניידים תגיע ל-5.6 מיליארד ב-2011, עלייה של 11% לעומת 5 מיליארד קשרים ב-2010, כך על פי גרטנר (ניו יורק: IT) - חברת המחקר והייעוץ הבינלאומית המובילה לתחום ה-ICT. ההכנסות משירותי נתונים לניידים צפויות להסתכם ב-314.7 מיליארד דולר ב-2011, עלייה של 22.5% לעומת 257 מיליארד דולר ב-2010.

"תעבורת הנתונים בין ניידים תגבר באופן משמעותי ככל שיותר אנשים יהיו בעלי גישה לרשתות נתונים ניידים, שכן קיימת נדידה לעבר מכשירי הסמארטפון ועלייה במכירות הטאבלטים. נפחי תעבורת הנתונים בין ניידים ימשיכו לגדול ככל שרשתות התקשורת יהיו מהירות ונפוצות יותר, כאשר עבור אותה תקופת זמן צפוי גידול במספר צרכני הנתונים ורמת השימוש בנתונים עבור כל צרכן, אומרת ג'סיקה אקהולם, אנליסטית בכירה בגרטנר.

עד שנת 2015 צפויה רמת הקשרים בין ניידים להציג מגמת צמיחה יציבה, ולהגיע לרף של 7.4 מיליארד קשרים, בעוד ההכנסות משירותי נתונים לניידים יסתכמו ב-552 מיליארד דולר. בעת עריכת התחזית, הניחו האנליסטים בגרטנר כי ישנם ארבעה סוגים של מניעי תקשורת נתונים: צמיחה במספר הקשרים בין ניידים, זמינות גוברת של רשתות סלולר ממוקדות נתונים בפס רחב, מכשירי סמארטפון, ויישומים ותוכן מבוססי נתונים.

כמות רבה יותר של קשרים בין ניידים תוביל לדרישות גבוהות יותר מרשתות הנתונים של ספקיות שירותי התקשורת, בעוד מספר רב יותר של אנשים זקוקים להן על מנת לשם תקשורת נתונים ושליחת מסרוני טקסט (SMS) באמצעות המכשירים הניידים שלהם. בנוסף, גרטנר צופה כי השימוש של כל קשר שנוצר בין ניידים יתגבר אף הוא עד 2015, וכי יווצר שינוי באופן בו תופסים המשתמשים את הנתונים הניידים, אשר יהפכו להיות חיוניים עם השנים.

על פי גרטנר, צפויות ספקיות שירותי התקשורת להציע יותר חבילות נתונים גמישות ומותאות אישית עם הזמן, מגמה אשר תסייע להן לייצר בסיס רחב יותר של צרכני נתונים. הספקיות משדרגות את רשתותיהן על ידי היצע של מהירויות העלאה והורדת תכנים, דבר אשר מסייע לשפר את התפיסה הרווחת לגבי איכות הנתונים ובכך מוביל לעלייה בצריכת הנתונים.

האנליסטים בגרטנר ממליצים לספקיות התקשורת לבדוק את היתרונות והחסרונות של תוכניות תמחור מותאמות אישית, כמו תמחור מדורג, תשלום לפי שימוש, שקילת הטבות עתידיות ועלויות נלוות. בנוסף, ממליצים בגרטנר לספקיות התקשורת להגביר את גמישות התמחור שלהן ולהשיק מודלים לתמחור גישה לנתונים כשירות מוסף, אשר יכללו תשלום עבור שימוש נוסף ומהירות גבוהה יותר, כמו גם גביית עלות עבור שירותי VoIPאו משחקים.