צפוי גידול מהיר בספרים דיגיטלים

יום א', 1 בינואר 2012

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

ויכוח סוער נערך בימים אלה בקרב חוגי המול"ים בצרפת לגבי עתיד  הספר המודפס והדיגיטלי.

המגזין הכלכלי לאקספנסיון מציין בכתבה גדולה כי לדעת  כמה אנליסטים הנדנדה לטובת  כל הפרסומים בפורמט דיגיטלי היא עניין של זמן, ויש לבחון כבר עתה שינויים  עתידיים אפשריים שונים עבור ספרים, עיתונים ומגזינים.
 
הכתבה מביאה צילומים של  קןראי מידע ספרותי בטאבלטים שונים בנסיעה ברכבת.

גם סוכנות רויטרס מציינת בידיעה כי  קריאה במחשבי לוח צפויה לגרום לפרידה מנייר מיושן המשמש  הוצאות ספרים, מגזינים ועיתונים,  "זה רק עניין של זמן עד שנפסיק כריתת עצים וכל הפרסומים יהפכו  דיגיטליים", אומר האנליסט טים באיארין, נשיא CreativeStrategies.

במשך ארבע השנים האחרונות הביאה התפתחות המסחר האלקטרוני ברשת אמזון גם פריחה בשימוש מסכים לקריאת  רומנים, בעיקר עם התקן  קינדל. כבר  בשנת 2010, אפל עוררה תיאבון בלתי נלאה למידע מפורט עם טאבלט  iPadשלה, שהוכח כאידיאלי לכל הפורמטים הדיגיטליים, סרטים, מגזינים וספרים.

עתה מדברים על מכירה עולמית של מיליארדי ספרים דיגיטלים עד  וכולל שנת 2016 פי שלושה ויותר מהמכירות בשנת 2011. על פי דו"ח של חברת Juniper Research. "שוק הספרים האלקטרוניים גדל במהירות, קצב השינוי בהתנהגות הצרכן נמדד בחודשים ולא בשנים" -  כך  אמרה סגן מנהל בכיר של קבוצת מחקר לספרים דיגיטלים , אנג'לה גזעו .

גם המדינאים נרתמים למגמה החדשה.

אנליסטים אומרים כי התנועה בצרפת יכולה להיות מואצת על ידי הפחתת מע"מ על ספר דיגיטלי מ 19.6% ל -7% (יחד עם הוזלה צפויה של מע"מ על ספרים רגילים).

מוכרי הספרים הרגילים הנמצאים  בסכנת היעלמות, כבר מנסים להגן על עצמם על ידי הצעת חומרים משלימים כמו  בארנס אנד נובל ארה"ב המציעה אפילו  מנורת קריאה צמודת טאבלט.