צק פוינט פתחה במגעים לרכישת סייבר ארק

יום ד', 13 בינואר 2016
 
מיזוג ענק נרקם והולך בענף אבטחת המידע בישראל. חברת צ'ק פוינט  פתחה במגעים ראשוניים לרכישת חברת סייבר ארק  הישראלית - כך נודע ל-TheMarker.
מניית סייבר ארק מגיבה בזינוק חד.
אם המגעים אכן יבשילו, זאת תהיה הרכישה הגדולה בתולדות צ'ק פוינט, והעסקה עשויה לפתוח לה צוהר לתחומים חדשים בתחומי הסייבר וההגנה מפני התקפות תוכנה.
 
בקופת המזומנים של צ'ק פוינט היו בסוף הרבעון השלישי 1.3 מיליארד דולר במזומן. היא תוכל לבצע עסקה כזאת בתשלום משולב של מניות ומזומן. צ'ק פוינט מחפשת בשנים האחרונות כיוונים חדשים לצמיחה עסקית.
 
ב-2015 רכשה צ'ק פוינט, המנוהלת על ידי גיל שויד, שתי חברות סטארט?אפ ישראליות - לאקון סקיוריטי והיפרוויז. החברה השקיעה בהן סכום שמוערך ב–150 מיליון שקל. מערכות הפיירוול עדיין מהוות את עיקר ההכנסות של החברה. תחום שאליו נכנסה צ'ק פוינט באחרונה הוא אבטחת תשתיות ממתקפות סייבר, אך תחום זה, וכן שוק הסלולר, רחוקים מלהוות פעילות משמעותית בעבור צ'ק פוינט.
 
צ'ק פוינט היא אחת מחברות האבטחה הגדולות בעולם, והיא פועלת בתחום המסורתי של מערכות הגנה היקפית שנועדו למנוע חדירה לרשת הארגונית. בשנים האחרונות, בעקבות התגברות מתקפות סייבר על ארגונים, עלה קרנן של חברות אבטחה שמציעות פתרונות מתקדמים. זאת גם הסיבה לצמיחה החדה בהכנסות סייבר ארק. ואולם ההשקעה של ארגונים במוצרי אבטחה נגד פריצות מתקדמות עדיין מהווה חלק קטן יחסית מכלל תקציבי ההשקעה שלהן בהגנה על הרשת הארגונית. לפי התחזיות, הכנסות צ'ק פוינט ב-2015 הסתכמו בכ-1.6 מיליארד דולר, גידול של 9% לעומת 2014. הרווח הנקי למניה של צ'ק פוינט גדל ב-2015 בכ-11%.
 
סייבר ארק, שנסחרת בנאסד"ק לפי שווי של 1.2 מיליארד דולר ומנוהלת על ידי אודי מוקדי, מתמחה בהגנה מפני מתקפות סייבר מתוחכמות ואיומים מתקדמים. מוצרי החברה מציעים יכולות מעקב ומזהים בזמן אמת פעילות בלתי שגרתית של משתמשים בעלי הרשאות גבוהות במערכת המחשבים הארגונית. סייבר ארק הונפקה בסוף 2014 לפי שווי של 470 מיליון דולר, אולם שווייה זינק במהירות והגיע במארס 2015 ל-2.3 מיליארד דולר. מאז ירד מחירה בכ-45%.
 
לצ'ק פוינט מתחרות שמזנבות בה, ואחת מהן היא חברת פאלו אלטו שהכנסותיה צומחות מהר יותר. לפאלו אלטו יש הכנסות של כמיליארד דולר בשנה, והיא נחשבת חזקה בתחום העסקים הקטנים והבינוניים, שאינו חזק אצל צ'ק פוינט.