רוב משתמשי האינטרנט אינם מסוגלים לזהות איום מקוון

יום ה', 15 באוקטובר 2015

75%ממשתמשי האינטרנט אינם מסוגלים לזהות איום מקוון.  כך עולה מתוצאות סקר שערכה מעבדת קספרסקי, בו העידו 18,000 משתמשי אינטרנט על הרגלי הגלישה שלהם באינטרנט. הסקר מעורר דאגה לגבי היכולת של משתמשים לזהות איומים ברשת.

מודעות משתמשי האינטרנט לאיומי סייבר נבחנה במהלך סקר שיזמה מעבדת קספרסקי בו התבקשו הנשאלים להוריד את השיר "Yesterday" של הביטלס. מתוך ארבע אפשרויות הורדה, רק אפשרות אחת הייתה קובץ WMA אשר נרשם  בכוונה עם טעות Betles.Yesterday.wma. הקובץ נבחר על ידי רבע (26%) בלבד מהמשיבים אשר זיהו כי זהו קובץ מסוג בלתי מזיק על אף הטעות בשם השיר בקובץ.

חוסר היכולת של משתמשים לזהות סכנות ברשת אינו מוגבל למוזיקה. על פי הסקר, אחד מ- 5 משתמשים (21%) מוריד קבצים ממגוון מקורות שונים, ומגדיל בכך את הסיכון להיתקלות בקוד זדוני. במהלך הסקר, רק 24% מהמשתמשים הצליחו לזהות דף אינטרנט מקורי אל מול דף פישינג מקביל. בנוסף, בתגובה לבקשה לציין דפי רשת בהם הם מוכנים להזין את הנתונים שלהם, מעל 58% מהמשתמשים ציינו אתרים מזויפים בלבד.

התוצאות מגיעות בהמשך למחקר של מעבדת קספרסקי ו- B2B, אשר חשף כי 45% ממשתמשי האינטרנט חוו אירוע קוד זדוני במהלך 12 החודשים האחרונים, כש- 13% מאלה שנפגעו לא ידעו כיצד הדבר התרחש.