שאלות ותשובות על שימוש לא חוקי בתוכנות מחשב

יום ד', 24 באפריל 2013

 

מאת עו"ד נעמי אסיא, היועצת המשפטית של ארגון BSA

 

בימים אלה, עד 31.5.13,  מקיים ארגון ה- BSAאת מבצע "עסק חוקי" במסגרתו תושהה פעילות האכיפה השוטפת של הארגון, ולעסקים וארגונים תינתן ההזדמנות להסדיר את רישוי התוכנות ברשותם, ללא תשלומי פיצויים וללא תביעות בגין שימוש בלתי מורשה בתוכנות בשנים עברו.

עו"ד נעמי אסיא עונה לשאלות שהועלו ע"י הפונים הרבים למוקד הטלפוני אותו מפעיל ה- BSA  במהלך המבצע .

מה רע בשימוש תוכנה מועתקת או ללא רישיון?

להערכת מומחים ולנתוני סקר IDCלשנת 2011, יותר משליש מתוכנות המחשב המותקנות ברשות עסקים בישראל – אינן בעלות רישוי מתאים.

כתוצאה מכך, אותם עסקים חשופים לתביעות, ואם ייתפסו הם עלולים להידרש לשלם פיצויים בסך מאות אלפי שקלים.

כך למשל, העברת תוכנה ממחשב למחשב בתוך הארגון, פעולה שכיחה בקרב עסקים – מהוות הפרה של רישוי התוכנה.

מה בדבר הורדת תוכנה מהאינטרנט?

הורדת תוכנה מהאינטרנט, גם כשהיא נראית חוקית לחלוטין, וגם אם בוצע עבורה תשלום מלא, עלולה להוות הפרת רישוי, והשימוש בתוכנה עלול להתגלות כלא חוקי. הסיבה: הספק ממנו נרכשה התוכנה איננו מורשה. במקרים שכאלה, האחריות על השימוש הלא חוקי בתוכנה, תוטל על בית העסק.

מה אם התוכנה מותקנת על יותר תחנות מהמותר ברישיון?

עסקים רבים אשר עברו בשוגג את מספר התחנות בהן הם רשאים להתקין תוכנה ברישיון, עלולים לשאת בקנסות כבדים.

גם כאשר המוכר בחנות המחשבים, רוצה לצ'פר אתכם, או לפצותכם, ומעניק לכם תוכנה נוספת "על חשבון הבית" – אתם אחראים להשלכות השימוש בה אם התוכנה  תימצא לא מורשית.

האם כל תוכנת מחשב צריכה רישיון?

כן. כל שימוש בתוכנת מחשב מחייב קבלת רישיון, או רכישתו. כל התקנה ללא רישיון נחשבת לפיראטיות תוכנה. . אפילו אם רכשתם  תוכנה מקורית, השימוש בה בניגוד לתנאי הרישיון מהווה שימוש פיראטי.

יש אמנם גרסאות המאפשרות שימוש במקביל על יותר ממחשב אחד, למשל על מחשב נייד ומחשב נייח, אבל חשוב לא להתפתות ולהתקין את התוכנה על גבי יותר עמדות מחשב מהמותר ברישיון.

מה בדבר  שימוש בגרסת חינוך של תוכנה בעסק?

לתוכנות לא מעטות קיימות מספר גרסאות. כך תוכנה מסוימת יכולה להיות אמנם חוקית לייעוד מסויים, אך השימוש בה עלול להיות פיראטי אם הוא נעשה בניגוד לייעוד, ולתנאי הרשיון.

כיצד אפשר לזהות טרם רכישת תוכנה באיזו גרסה מדובר?

"יש לשים לב תמיד לתנאי הרישיון. בדרך כלל לא מדובר באותיות קטנות, ועל גבי אריזת המוצר ניתן להבחין באיזו גרסה מדובר: 'Home Edition', 'Business', 'Student', OEMוכיו"ב.

גם מחיר התוכנה מהווה אינדיקציה להבחנה בין הגרסאות השונות, ויכול לסייע במניעת טעויות מיותרות: מחיר גרסת סטודנט, למשל, למחירה יהיה נמוך משמעותית ממחירה של הגרסה המסחרית.

מה בדבר שימוש  בגרסת ניסיון?

עובדים בחברה עלולים להוריד גרסאות ניסיון למחשב, הניתנות להורדה בחינם למשך תקופה קצובה בלבד.

כדי להימנע מתשלומי פיצויים גבוהים ועלויות משפטיות לא מבוטלות, על בעלי חברות לוודא הסרת גרסאות אלה בסיום תקופת הניסיון, ולרכוש רישיון מתאים לתוכנה במידת הצורך.

מה בדבר שימוש בתוכנות OEMשהגיעו עם המחשב?

גם שימוש שגוי בתוכנת OEMעלול להוביל לשימוש שאינו חוקי, בניגוד לתנאי הרישיון. רישיונות מסוג OEMמתאימים רק לתוכנה הנמכרת כשהיא מותקנת על גבי מחשב חדש, וצמודה לאותו מחשב בלבד. לא ניתן להתקין תוכנה בגרסת OEMעל גבי מחשב שלא נמכר ביחד איתה, ולא ניתן להעביר תוכנה כזו ממחשב למחשב.

האם תוכנה ששולם עבורה מחיר מלא באינטרנט, הנה חוקית?

אין כל חובה לרכוש תוכנה חוקית ישירות מהיצרן. כדאי ונכון לערוך סקר שוק, אך יש חשיבות לזהותו של המוכר. רכישה ממשווק מורשה של בית התוכנה תפחית את הסיכוי לרכישת תוכנות שאינן בעלות רישוי מתאים, במיוחד אם הרכישה מתבצעת דרך האינטרנט. רכישה מספק מורשה מבטיחה קבלת התמיכה הראויה ועדכונים שוטפים לתוכנה.

מה מצבו של מי שמחזיק גרסה ישנה של תוכנה וגם גרסה משודרגת?

ישנם מקרים בהם נמכרת גירסה ישנה של תוכנה, יחד עם גרסה משודרגת. במקרים שכאלה יש לוודא את קבלתם של הרישיונות המקוריים גם של התוכנה הישנה וגם של השדרוג.

יצרנים מסוימים מגבילים את השימוש בתוכנה לטריטוריות מסוימות. עליכם לוודא כי התוכנה שאתם רוכשים אינה אוסרת את השימוש בה בישראל. לכן מוטב לרכוש תוכנות ממשווק מורשה, ולוודא באמצעות אנשי מקצוע, כי התוכנות אכן מורשות ונעשה בהן שימוש כדין.

אם עובדים התקינו תוכנות פיראטיות, מי נושא באחריות?

אם עובדים מתקינים תוכנות המתגלות כפיראטיות, זוהי אחריותו של  בעל העסק, והוא ייקנס. לכן, ההמלצה לבעלי חברות היא לקבוע מדיניות ברורה בכל הנוגע להורדת ולהתקנת תוכנות, ולהבהיר אותה לכלל עובדי החברה. לא כדאי להסתפק רק בהכרזות, ומומלץ לבצע גם בדיקות תקופתיות.

מנהלי מערכות ואנשי ה-IT, מתקינים לעיתים תוכנות לא חוקיות כדי לחסוך בתקציב. גם במקרים כאלה, מי שנושאים באחריות הם בעלי החברה. על בעל העסק לוודא שמנהלי המערכת ואנשי ה-ITיודעים שהתקנה פיראטית אינה מקובלת בארגון.