שגשוג חברות ישראליות הממוקמות במסצוסטס

יום א', 8 בדצמבר 2013

מחקר חדש שנחשף השבוע בארה"ב

ארגון NEIBC- New-England Israel Business Counci  פירסם  מימצאים מרשימים לגבי חברות ויזמים ישראליים הפעילים במסצ'וסטס בארה"ב. מהמחקר החדש, שנחשף השבוע בארה"ב,  עולה כי חברות של יזמים ישראליים או כאלה ששנוסדו בישראל ופועלות ממדינת מסצ'וסטס בארה"ב רשמו בשנת 2012 הכנסות בהיקף של 6 מיליארד דולר והערך הכלכלי שהן מייצרות למדינה הסתכם בכ-12  מיליארד דולר.

המחקר, שבוצע על ידי חברת המחקר והיעוץ Stax, בחן את יחסי הכלכלה בין ישראל למסצוסטס. נתוני המחקר מראים כי למעלה מ-200 חברות ישראליות הממוקמות במסצ'וסטס ואיזור בוסטון מייצרות הכנסות של מיליארדי דולרים בשנה, מעסיקות אלפי עובדים ומגייסות מאות מיליוני דולרים מקרנות הון סיכון.

מסצ'וסטס הפכה בשנים האחרונות ליעד המועדף על חברות ויזמים ישראליים למיקום משרדיהם הבינלאומיים.ליזמים ולחברות ישראליות יש השפעה דרמטית על הכלכלה של מסצוסטס שבאה לידי ביטוי בהיצע למקומות עבודה ופעילות כלכלית. מגמות אלה צפויות לגדול אפילו יותר בעתיד. מימצאי המחקר פורסמו בסוף השבוע, בארוע חגיגי בהשתתפותו של מושל מסצוסטס ואנשי עסקים בכירים.

בנוסף, המחקר חושף כי בשלוש השנים האחרונות חברות ישראליות גדלו פי שלושה מהגידול של הכלכלה במסצוסטס בשנים אלה. חברות אלה הציגו גידול שנתי של 12.6% בהכנסותיהן וכן גידול של 5.3% במספר העובדים בהן מאז 2009.

נתונים נוספים מהמחקר:

 

 

 

"ההזדמנויות העסקיות שנובעות ממערכת היחסים הזו בין ישראל למסצ'וסטס הינן בלתי מוגבלות." אומר אמיר אלדד, יו"ר ארגון NEIBC שיזם את הסקר. "ההכרה בערך הכלכלי המואץ ובכח של השותפות הזאת נמצאת רק בראשית דרכה.  בנוסף לקידום המיגזרים הדומיננטיים כגון מדעי החיים ותוכנה, אנו רואים נקודות חוזק במגזרים נוספים כגון הדפסת 3D, Cyber-Security, eHealth, אנרגיה, מים, טכנולוגיה פיננסית, neuroscienceורובוטיקה. ישראל ומסצ'וסטס ימשיכו לגדול בקצב מזורז על ידי מינוף משותף של רעיונות, כשרון, הון ונגישות לשווקים."

אבי חסון, המדען הראשי של משרד הכלכלה  אומר: "הרבה מאד חברות ישראליות מצליחות בחרו במסצ'וסטס כשהיו מוכנות להתרחב לחו"ל, ובנוסף הרבה מאד חברות מצויינות ממסצ'וסטס בחרו להשקיע בישראל. מדינה זאת הינה המדינה הראשונה בארה"ב שיצרה תוכנית מענקים של מחקר ופיתוח בשיתוף עם ישראל והיתה אחת מהמדינות הגדולות ביותר שזכו במענקים מקרן בירד. ישראל ומסצ'וסטס הינן שותפות טבעיות עם הצלחות מרשימות מוכחות."

 

  • למעלה מ-200 חברות שנוסדו בישראל או על ידי יזמים ישראליים קבעו את משרדיהם  הראשיים באיזור מסצ'וסטס.
  • חברות אלו רשמו בשנת 2012 הכנסות בהיקף של 6 מיליארד דולר
  • חברות אלו מייצרות למדינה ערך כלכלי של קרוב ל-12  מיליארד דולר (סכום זה כולל את ההכנסות של החברה יחד עם ההוצאות שלה בשוק המקומי הכוללת משרדים, משכורות לעובדים, נותני השירותים וכד')
  • ההכנסות של חברות אלו צומחות פי 3 מהר יותר מהכלכלה במסצ'וסטס ופי 2 מהר יותר מחברות ההייטק במדינה.
  • חברות אלו מהוות כ- 2.9% מהתוצר המקומי הגולמי במדינת מסצ'וסטס
  • כח האדם בחברות אלו גדל פי- 5 מהר יותר מבסיס התעסוקה במדינה והן מעסיקות במישרין כ- 6,600 עובדים ותומכות בכ- 23,000 משרות של ספקי מישנה
  • בין השנים 2010-2012 חברות אלו גייסו למעלה מ-700 מיליון דולר מקרנות הון סיכון ב-73 עסקאות. סכום זה מהווה 6% מכלל ההון סיכון שגוייס במדינה בשנים אלה.
  • חברות אלו החזירו למשקיעיהן כ-2 מיליארד דולר ב-14 עסקאות במהלך 2010-2012