שטייניץ גורר רגלים בנושא הרפורמה בחשמל הגז הטבעי מתיקר

יום ב', 26 בדצמבר 2016
ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, התכנסה לשתי ישיבות דחופות שעסקו בדחיית הרפורמה בחברת החשמל ובהחלטת רשות הגז לייקר את עלות חלוקת הגז הטבעי למפעלים.
הוועדה אישרה את הארכת הרישיונות רק עד ה-15 בנובמבר 2017. 
 
בקשר למחדל הגדול של פחד מהנהגת רפורמה בחברת החשמל - שוב התחמק שר האנרגיה שטייניץ והתחיבות ואמר כי "דיוני הרפורמה הם בשלב רגיש ומתקדם. לדבריו, "למרות 20 שנה של כישלון יש סיכוי סביר להצלחה. הרפורמה צריכה לעבוד בכמה תנאים מרכזיים, להיות טובה למדינה ולמשק החשמל כולו, לחברת החשמל וגם הוגנת וסבירה מבחינת העובדים. אני לא אאשר רפורמה שתגרום לעלייה בתעריפי החשמל. להפך, בטווח בינוני וארוך הרפורמה אמורה להביא להתייעלות ולהפחתת מחירים. ודאי שהיא צריכה להיות מאוזנת כלכלית. ברגע שהיא תגובש נגיע לכאן ואם נצליח להגיע לרפורמה שטובה למדינה, למשק החשמל לחברה ולצרכנים נקבל רוח גבית מיו"ר הוועדה וחבריה". היו"ר כבל הבהיר כי בכוונת הוועדה לצאת לשימוע בעניין הזה, כדי לשים סוף לעיכובים ברפורמה, כשהכוונה היא קודם כל להביא רפורמה שתוריד את מחירי החשמל, תשמור על איתנות חברת החשמל ולא תפגע בעובדים."
יו"ר רשות החשמל, ד"ר אסף אילת, התייחס לעליית התעריפים הקרובה ואמר כי 95% ממנה נובע מחירי הפחם, שעלו בתקופה האחרונה ב-45%.
 
הוועדה אישרה לבסוף להאריך את הרישיונות של החברה עד אמצע נובמבר 2017, והיו"ר כבל הבהיר כי במקביל יפתח בשימוע ציבורי.
 
כאמור, הוועדה עסקה גם בהעלאת תעריף החלוקה של הגז הטבעי למפעלים בדרום. יו"ר ועדת האנרגיה בהתאחדות התעשיינים, שמעון גבריאל ביטון, התייחס לכך ואמר כי מדובר בקנס כפול שמוטל על החברות בגלל כשל בירוקרטי שלא הן אחראיות לו. סמנכ"ל נגב מטבחים, רון שגב, אמר כי מחיר החשמל עולה בקרוב ב-3.7%, תעריף החלוקה עולה ב-40% וזה קנס כפול. לדבריו, הגידול בהוצאות מקשה דווקא על המפעלים הקטנים והבינוניים, שכן הוחלט שהמפעלים הגדולים לא ישלמו את העלייה בתעריף. הוא הוסיף כי מדובר בשימוע משנת 2014 וקרא לצאת לשימוע חדש ועדכני.
היו"ר כבל ביקש את התייחסותו של השר שטייניץ לעניין ואמר כי רשות הגז היא החוליה החלשה במשרד. הוא הוסיף ושאל "מדוע לא נעשתה הערכה מחודשת של השימוע, האם העלאת המחיר תחול גם על תעריף ההולכה ומדוע המדינה לא מבצעת רכישת גז במרוכז עבור המפעלים". כמו כן דרש היו"ר כבל התייחסות לחיבור המפעלים לגז. השר שטייניץ אמר בתגובה כי מדובר על עלייה של 2 אחוז בלבד במחיר הגז הסופי למפעלים בנגב, והמחיר בנגב הוא עדיין זול יותר מיתר אזורי הארץ. הוא הוסיף כי ההחלטה לא נכנסה לתוקף מ-2014 בשל היעדר קוורום במועצת הגז ואין לה קשר למתווה הגז. באשר לחיבור המפעלים הודה השר שטייניץ כי הביקורת מוצדקת ואמר: "במשך עשור שלם ישראל לא הצליחה, בלשון המעטה, בסוגיה הזו. עם זאת הוא הוסיף כי מאז 2004 ועד 2015 חוברו 55 מפעלים שהם 5 מפעלים בשנה בממוצע, בעוד שרק ב-2016 חוברו עוד 20 מפעלים וב-2017 יחוברו עוד 44 מפעלים ו-100 מפעלים נוספים יהיו בתהליכי חיבור. "קיבלנו סכום חסר תקדים מהמדינה של 350 מיליון שקל להרחיב את רשת החלוקה", אמר.
 
מנכ"ל חברת סופר אן.ג'י, נתי גלבוע, אמר כי השאלה היא לא רק כמה מפעלים חוברו אלא בכמה מהם זורם הגז ופה התמונה קשה יותר. "גם מפעלים שכבר מחוברים לרשת עדיין חסרים להם אישורים וחלקם לא צורכים גז טבעי בגלל מחירי המזוט הנמוכים. אני חושש שאם נשב פה שוב עוד חצי שנה המספרים לא יהיו משמעותיים", הסביר.