שיאומי הסינית תקים מרכז פיתוח בישראל

יום ד', 3 ביוני 2015
 
כלי תקשורת בינלאומיים מדווחים כי ענקית סלולר נוספת שבסיסה בסין עתידה להתחיל לפעול בארץ, תוך רכישה חברה מקומית או הקמת מרכז פיתוח משלה.
  
אתר CCTV, הקשור לממשלת סין, מדווח  על מגמה של  כמה חברות סיניות להקים מרכזי פיתוח בישראל. על פי הדיווח, בין החברות שיקימו מרכזי פיתוח בישראל נמצאת יצרנית המובייל שיאומי (Xiaomi), הנחשבת לחברה הפרטית  גדולת הערך בעולם.
ל"כלכליסט" נודע שמשלחות של חברת הענק הסינית ביצעו מספר ביקורים בארץ והביעה עניין בהרחבת פעילותה בישראל - שעד כה, התמצתה בהשקעות ספורות. 
 
 
כמו כן, מוזכרות בדיווח חברות דוגמת פוסון, עליבאבא, באידו ואחרות שמתכננות אף הן להעצים את נוכחותן בישראל. עליבאבא אמנם לא מחזיקה מרכז פיתוח רשמי אבל השקיעה בוויז'ואליד הישראלית, שמתפקדת עבורה כמרכז ישראלי. באידו ביצעה מספר השקעות בחברות ישראליות לאחרונה אך גם היא עדיין לא הקימה מרכז פיתוח רשמי. לא מן הנמנע שהמרכז שלה יוקם על בסיס חברה ישראלית שתרכוש.
 
שיאומי  הוקמה לפני חמש שנים בלבד וכבר מוערכת בשווי של 46 מיליארד דולר. החברה גייסה 1.1 מיליארד דולר בסוף 2014 כאשר בין משקיעיה נמנים קרן ההשקעות הרוסית DST של יורי מילנד שהשקיעה בעבר בפייסבוק,
 
שיאומי נחשבת כיום לאחת מחמש היצרניות המובילות בתחום המובייל וליצרנית שמוכרת הכי הרבה מכשירים בסין. המודל שלה מתבסס על שיווק מהיר דרך אתרי קניות ופרסום ברשתות חברתיות. על פי ההערכות, היא מכרה בשנה שעברה כמאה מיליון טלפונים.
 
באחרונה, מדינת ישראל היא מוקד משיכה מרכזי להשקעות של ענקיות סיניות בתחומי הטכנולוגיה השונים. קרנות ההון סיכון שמוקמות כיום בארץ מגייסות מקורות  נכבדים ממשקיעים סיניים. בין הקרנות שגייסו מסין נמנות JVP שגייסה מעליבאבא, כרמל שגייסה מבאידו ועוד.