שימוע לקראת הוזלת שיחות הסלולר מחוץ לארץ

יום ד', 13 באוגוסט 2014

אולי סוף סוף יוזלו  עלויות השיחות בסלולר מחו"ל לארץ המגיעות היום למאות ואף אלפי שקלים לביקור בחו"ל.

משרד התקשורת יצא בתהליך שימוע שמטרתו הרחבת התחרות והשקיפות בעולם של שימוש במכשיר הסלולרי בחו"ל. הוצאת שיחות או גלישה בחו"ל דרך סלולרי ישראלי הן יקרות מאוד ויכולות להגיע לעשרות שקלים לדקת שיחה או למגה גלישה אם לקוחות אינם נרשמים מראש לחבילות מיוחדות לפני הנסיעה.
כמו כן מציין המשרד כי חלק ממפעילי הסלולר מתחילים לחייב בעבור שיחה מחו"ל לא רק מרגע תחילת השיחה אלא כבר מרגע ניסיון החיוג. המשרד מבקש לשנות פרקטיקה זאת כך שהלקוח יחויב רק מרגע שהשיחה נענתה.  
 
"לאורך השנים התקבלו במשרד פניות צרכניות רבות הנוגעות לחשבון טלפון גבוה בו נתקלים מנויים לאחר שעשו שימוש בשירות שיחות מחו"ל. תופעה זו מקורה בין היתר בעובדה כי תעריפי שירות נדידה הינם גבוהים אבסולוטית ואף גבוהים באופן יחסי לחשבון החודשי של המנוי עבור שירותים פנים ארציים", כותב משרד התקשורת במסמך השימוע.
במשרד התקשורת מסבירים כי "מפעיל הסלולר מהווה למעשה מונופול באספקת שירות נדידה לאותו מנוי" - ואת זה הם מעוניינים לשנות. 
 
משרד התקשורת בוחן מספר אפשרויות במסגרת השימוע, המרכזית שבהם היא מתן אפשרות למנוי של חברה סלולרית מסוימת לקבל שירותים בחו"ל מספק אחר. כך לדוגמה יוכל לקוח של סלקום לצרוך שיחות, לגלוש או לשלוח מסרונים דרך פרטנר בחו"ל או להפך, מבלי לעבור באופן קבוע לחברה סלולרית אחרת.
 
 
"משרד התקשורת סבור כי כאשר מנוי בוחר להתקשר בהסכם עם מפעיל סלולר, תעריפי השירותים בחו"ל אותם מציע בעל רישיון הסלולר, אינם מהווים שיקול מהותי עבור המנוי בעת ביצוע ההתקשרות. משכך סבור המשרד כי מפעיל הסלולר מהווה למעשה מונופול באספקת שירות נדידה לאותו מנוי, על גבי מספר הטלפון של המנוי", מסביר משרד התקשורת.
 
כמו כן בוחן משרד התקשורת חיוב חברות הסלולר עבור זמן אויר ביחידות בנות שנייה אחת במקום דקה וביחידות של KB במקום ביחידות של מגה בייט. 
 
שר התקשורת גלעד ארדן: "הלקוחות משלמים כיום מחירי עושק על שרות וגלישה בחו"ל. המצב הזה חייב להפסק ופתיחת השוק לתחרות תגרום להוזלת מחירים משמעותית".