שינויים בהרגלי הצריכה ורכישות באינטרנט

יום ד', 1 בפברואר 2012

החלטת הממשלה לפטור ממכס רכישות באינטרנט מיבוא היא עוד צעד בדרך לעידוד סחר אלקטרוני. ההתפתחות בתחום הסמארטפון נותנת לנושא דחיפה חיובית נוספת.

אנליסטים מעריכים כי דפוסי הרכישה שלנו עומדים בפני שינוי בשנים הקרובות. אנחנו מתחילים לראות את השינוי, כאשר למעלה מרבע מבעלי הסמארטפונים בישראל כבר ביצעו באמצעותם רכישות של מוצרים באינטרנט (יותר מאשר באיטליה וצרפת). הרכישה באינטרנט הופכת לנפוצה יותר ויותר בכל שנה, ורכישה של מוצרים מאתרים בחו"ל, כדוגמת eBay, ואמאזון, מתבררת כמשתלמת בהשוואה למחירים בארץ.

באחרונה,  במכירת "יום שישי השחור" שנערכת ברחבי ארה"ב מידיי שנה, נעדרו 80% מהלקוחות מהחנויות והקניונים, והעדיפו לבצע את הרכישות שלהם דרך האינטרנט. בשנים האחרונות גם נוסד קונספט מכירות חדש "Cyber Monday" - שלושה ימים אחרי "יום שישי השחור" - במהלכו הרשתות מציעות מבצעי מכירה בלעדיים לאתרי האינטרנט שלהם. החברות הישראליות כבר מתחילות לאמץ גם הן את המגמה, כדי להתחרות באתרי הקניות מארה"ב.

מרבית הבנקים הגדולים בישראל כבר הוציאו אפליקציות לסמארטפונים שמאפשרות לבצע פעולות רבות בחשבון הבנק ולנהל מסחר בבורסה, והישראלים שהתרגלו לנהל את חשבון הבנק דרך המחשב עוברים לשימוש בסמארטפונים.  שלב משלים מהלך זה יהיה עם ישום הפיתוח של ארנק אלקטרוני.