שינויים מהפכניים במאבק העובדים בסין

יום ו', 5 בספטמבר 2014

מאת משה שלו עורך ראשי SoftNews

 

השבועון הבינלאומי TIMEמביא כתבת תחקיר  שבמרכזה ניתוח של שינויים גדולים העוברים עתה על העובדים בסין.

מסתבר כי יותר  ויותר עובדי מפעלים בסין ובעיקר יותר פעילים בתחומי זכויות עובדים מתארגנים באחרונה למאבק לשם שיפור השכר ותנאי העבודה.

הדבר כבר גורם  להתייקרות עלויות יצור המוצרים המיוצרים בסין ואף הביא כמה מיצרניהם לשקול "חזרה הביתה" . בייחוד בחרות אמריקאיות.

כידוע סין עתירה במפעלים המייצרים ומרכיבים מוצרים עבור חברות במערב בתחומי מחשבים (כמו אפל יבמ, היולט פקרד ועוד) מוצרי יסוד כמו נעליים וביגוד לכל סוגיו, מכשירי אלקטרוניקה ועוד.

על רקע השביתות בסין זה הודיע קונצרן וולמראט האמריקאי כי הוא סוגר את המרכז הלוגיסטי והחנות הענקית שלו בעיר Changde, מה שהביא מיד למחאות וחסימת המחסנים על ידי העובדם הדרושים עתה תנאי פיצויים  נדיבים.

עובדי חברת יבמ בעיר Shenzhen  הכריזו על שביתה נגד  העברתם  לבעלות חברת Lenovo  עקב מכירת תחום יצור השרתים של ימב לחרבה זו שכידוע רכשה מיבמ את כל נושא יצור ה-pc.

מחאות עד כדי שביתה של עובדים יש עתה בחברת הענק Yue Yuen  בעיר Dongguan  המיצרת מוצרי בסיס  לחברות בינלאומיות כמו נעלי Nike.

חברת התקשורת Dapu Telecom  המספקת רכיבים לחברות תקשורת בכל העולם נאלצה גם היא לשפר את תנאי העבודה והמגורים של העובדים הסינים. לדברי הנהלת החברה העלה שיפור זה את העלות של כל עובד בשיעור של 50 אחוז!

חלק מהעובדים מציינים כי לנוכח התפתחות הכלכלה הסינית יש להם אלטרנטיבות לתעסוקה.

אך אחרים חוששים משיפור יתר שיביא לפיטורים. ואילו הממשלה וראשי המפלגה הקומוניסטית הסינית חוששים מההתפתחויות הללו של התארגנות עצמית  של עובדים,  כך שהנושא של החלטות מרכזיות של הממשלה לגבי תנאי עבודה וזשכר ייצא  מכלל שליטה.