שנת ענן ומיזוגים בין חברות

יום א', 27 בדצמבר 2015

 אנליסטים:       

2015 היתה שנת הענן

בסיכום שנת 2015 טכנולוגיית מחשוב הענן הובילה את מהלכי הענף.

אמזון התבלטה כמצטיינת, ונראה דשדוש ביבמ. הענף עומד בסימן מיזוגים ורכישות רבים בין חברות בענף.

בשנה החולפת נשברו שיאים של כמות המיזוגים והיקפם הכספי, ובמקביל האימוץ של ארגונים, גדולים כקטנים, את טכנולוגיות מחשוב ענן כבר לא מוטל בספק.

לדעת האנליסטים המעבר למחשוב ענן יימשך עוד שנים רבות, וכבר היום הוא מהווה את אחד המנועים המשמעותיים למיזוגים. בנוסף, מחשוב הענן גם עומד מאחורי החברה המצטיינת של 2015, והוא גם הסיבה לדשדוש בחברה המאכזבת.

החברה המצטיינת של השנה היא אמזון (AMZN), שמנייתה זינקה ב-114%. רוב הזינוק התרחש אחרי שהחברה חשפה את הנתונים של חטיבת שירותי הענן שלה (AWS) באפריל האחרון. ההכנסות של החטיבה צפויות לעמוד על 7.8 מיליארד דולר ב-2015, זינוק של 69.6% לעומת 2014. הצמיחה צפויה להימשך גם ב?2016, שבה, לפי הערכות, ההכנסות יסתכמו ב?12.1 מיליארד דולר - זינוק של 55% לעומת 2015.

פייסבוק (FB), שנסקה ב-33.4%, ומיקרוסופט (MSFT), שהוסיפה 19.7% ושווי השוק שלה עומד כעת על 432 מיליארד דולר, בלטו גם הן לטובה.

המנכ"ל החדש של מיקרוסופט, סאטיה נאדלה, דחף את החברה בעוצמה לכיוון מחשוב הענן. כעת, מיקרוסופט וגוגל (GOOG), שחזרה לעצמה עם עלייה של 40.8% לשווי שוק של 508 מיליארד דולר, הן היחידות שמאיימות על אפל (AAPL), ששווי השוק שלה עומד על 591 מיליארד דולר, בתחרות החברה הגדולה בעולם מבחינת שווי שוק.

המאכזבת של 2015 היא יבמ (IBM), שמנייתה נפלה ב?13.2%. המעבר של יבמ למחשוב ענן לא היה מהיר מספיק כדי להדביק את הירידות במכירות של החטיבות האחרות. כך, את הרבעון השלישי של השנה היא סיימה עם הכנסות של 19.3 מיליארד דולר, ירידה של 14% לעומת הרבעון המקביל. בנוסף, יבמ מציגה כבר 14 רבעונים רצופים של ירידות בהכנסות.

יועצי ניירות ערך מציינים כי אם מחפשים מי מהענקיות הוותיקות עשויה להפתיע ב?2016 ולנסוק, כדאי לשים לב לאינטל (INTC). היו שציפו שאינטל תקרוס השנה עקב המשך דעיכת שוק ה?PC, אבל זה לא קרה. על פי הערכות, המניה תסיים את השנה בדומה לאיך שהתחילה אותה - סביב 34 דולר למניה - והמשקיעים צפויים לקבל תשואת דיבידנד של כמעט 3%. מספר נושאים  עשויים להקפיץ את אינטל בשנה הבאה.

 הראשון הוא העובדה שאינטל שולטת על 99% משוק מעבדי השרתים למרכזי המחשוב, ועליהם יש לה שיעור רווח גולמי של כ?65%. השני הוא שאפל עשויה לספק לאינטל תחום הכנסות נוסף ולהחזיר אותה לתפקיד ספקית מעבדי סלולר לאייפונים ואייפדים לצד הספקית הבלעדית קואלקום (QCOM). בינתיים, גם בלי שיתוף הפעולה, לאפל יש השפעה על מכירות מעבדי השרתים של אינטל: על כל 30 אייפונים חדשים שנמכרים לצרכנים, מרכזי המחשוב רוכשים שרת חדש שיתמוך בדאטה שמכשירים אלו מייצרים.

 

המיזוגים שהוכרזו השנה ושעדיין נמצאים בתהלכי אישור, כמו DELLו?EMC, סנדיסק (SNDK) וווסטרן דיגיטל (WDC) ומלאנוקס (MLNX) ואיזיצ'יפ (EZCH), יצאו לדרך בעיקר בשל המעבר של תעשיית ה?IT  למחשוב ענן. המעבר הזה דוחף לאיחוד כוחות כדי לספק פתרונות חומרה, תוכנה ומעבדים טובים .

השורה התחתונה: המיזוגים והמעבר לטכנולוגיית מחשוב ענן היו המגמות הבולטות של 2015. מגמה נוספת שתשפיע עולמית היא העלייה בהיקף ההשקעות של הממשל הסיני בתחום השבבים.