2016 - שנת פריצה למחשוב הלביש

יום א', 10 בינואר 2016

 

 

 

 

 

 

 

 

אם השנה האחרונה בתחום הסלולר הייתה "מנומנמת" משהו, תחום המחשוב הלביש, ובראשו השעונים החכמים יצא לדרך. וואווי LG, , אפל ואחרות הן בין השמות הבולטים בתחום ונדמה כי הנה קמה לה זירה חדשה בה הענקיות מתקוטטות ביניהן. אך האם זה גם תחום שימשיך קדימה בשנת 2016

כשהסינים מתעוררים

השנה שעברה נפתחה עם שעון אחד שהמשיך וליווה אותנו עד השקתו בחודש ספטמבר האחרון - Huawei Watch  וואווי הצליחה לשמור על הקלפים קרוב לחזה והפתיעה עם שעון חכם מבוסס אנדרואיד בתערוכת  CES 2015 למרות שהיא השיקה אותו תשעה חודשים לאחר מכן, עדיין היא הצליחה לשמור על הבאזז שגם הניב לה מכירות נאות למדי בארץ ובעולם.

כחודש לאחר מכן הייתה זו  LG  שהציגה בקונגרס המובייל את

  LG Urbane  - שעון חכם מבוסס אנדרואיד. לצידו הוצג דגם עצמאי עם תקשורתLTE     הרץ על מערכת  WebOS   אותה רכשה בעבר מ HP-ורצה בעיקר בטלוויזיות של החברה. בחברה רשמו הצלחה לא קטנה עם השעון, זה המבוסס על מערכת ההפעלה של גוגל, וכנראה שבשל ההצלחה ובשל העובדה כיAndroid Wear  הוסיפה בעדכון האחרון תמיכה בתקשורת סלולרית - השיקה החברה את הדגם השני אולם בשל בעיות חומרה השעון לא הושק לבסוף.

השעון של אפל הושק רק בחודש אפריל האחרון ומצליח כפי הנראה יותר משחשבו האנליסטים. לפי הערכות, אפל מכרה כ-4 מיליון יחידות בששת חודשי המכירה, וזה לא רע בכלל בהתחשב בכך שמדובר בסופו של דבר באייפון מיני, כזה שמלבד העובדה שמציג התראות הוא מסוגל גם להפעיל אפליקציות כמו מפות ניווט, לקרוא ולהשיב להודעות, לשלוט על נגן המוזיקה, על  Apple TV  ועוד. בעצם, כמו שציפינו לקבל ממוצר של אפל.

כשהסינים מתעוררים 2

שעון אפל אגב, הוא "רק" מקום שלישי לפי מחקר של  IDC  שכן את המקום השני תופסת לא אחרת מאשר חברת שאומי הסינית ולה אין בכלל שעון חכם, אלא צמיד חכם  Xiaomi Mi Band  שהצליח למכור מעל 100מיליון יחידות בפחות מ-9ח  חודשים. הצמיד מספק מגוון של אפשרויות החל מספירת צעדים, רטט בעת שיחה נכנסת, ניטור שינה ועוד וכל זה ב-13דולר בלבד. אז אין זו הפתעה כי הוא נחשב מבין מוצרי המחשוב הלביש המוצלחים ביותר אי פעם.

לסמסונג זו הייתה שנה יחסית רגועה. כשאנחנו אומרים יחסית, זה בהשוואה ל-5 שעונים שהשיקה היצרנית בשנה שעברה, לעומת שעון אחד שהגיע לקראת  השנה הנוכחית.  Gear S2,   שהושק בעולם בחודש שעבר וגם אלינו יגיע בתחילת השנה, הוא שונה כמעט לחלוטין מהדגם הקודם. המסך כבר לא קמור אלא עגול ואלגנטי הרבה יותר. יש גם דגם עם  WiFi  או עם תקשורת סלולרית וכן, מערכת ההפעלה נותרהTizen.

ומי עוד נראה השנה? סוני עם   SmartWatch 3 , אינטל שנכנסה לעולם המחשוב הלביש עם שבב חדש שהוטמע בשעון של Tag Heuer

מוטורולה עשתה זאת עם הדור השני ל-Moto 360  ואי אפשר להזכיר מחשוב לביש בלי לציין את המשקפיים החכמים של גוגל, שאמנם לא יצאה בדגם חדש השנה אבל היא מתכננת עתיד ורוד לתחום.

אז השנה ככל הנראה המחשוב הלביש יגיע בצורות שונות ולא רק בדמות שעונים חכמים שסביר כי יגיעו עוד בהמוניהם ב-2016.

עם זאת יש הטוענים כי כל הנושא הזה "זה רק טרנד חולף".