שעם השלימה הקמת ענן פרטי

יום ג', 4 בדצמבר 2012

שע"ם (שירות עיבודים ממוחשבים), חטיבת המחשוב של רשות המיסים בישראל, השלימה הקמת ענן פרטי המבוסס על טכנולוגיות מיקרוסופט במטרה לשפר את השירות למשלמי המיסים בישראל. לאחרונה, חלו שינויי חקיקה אשר דרשו תגובה מהירה, התמודדות עם כמויות גדולות של מידע רגיש, שליטה ואבטחה. הקמת סביבה וירטואלית וענן פרטי, באמצעות Microsoft System Center   ו- icrosoft Hyper V Server   צמצמה את כמות השרתים הפיזיים מ-400 לפחות מ-20 וכן הביאה לחיסכון כספי בשטח ריצפה, רכישת חומרה, תחזוקה והוצאות חשמל. הפיתרון שיפר את זמני התגובה הנדרשים כיום  ואת הגמישות בביצוע שינויים והרחבות. לוחות הזמנים של צוותי הפיתוח התקצרו והזמן שנדרש כדי להקים סביבת פיתוח ירד מחודשיים לשבועיים בלבד.

שע"ם מספקת שירותים למס הכנסה ואגף מיסוי מקרקעין, אגף המכס ומע"מ ואגף הכנסות המדינה. היא מציעה גם שירותים ללקוחות חיצוניים, כולל משרדים ממשלתיים ולקוחות פרטיים, רואי חשבון, יועצי מס, עורכי דין ומשלמי מיסים. שירותים אלה כוללים ניתוח ותכנון מערכות מידע, הקמה ופיתוח של מערכות, תחזוקה ותפעול שלהן. בשל תחום פעילותה הארגון מושפע מגופים רגולטורים ונדרש להתארגן במהירות כדי להגיב לשינויים בחקיקה ולספק יישומים שיתמכו בשינויים אלה.

חוק חדש קבע כי כל העסקים הרשומים נדרשים לשלם את החשבונות שלהם לאתר שע"ם על בסיס חודשי. עניין זה דרש רה-ארגון מהיר ביחידת המחשוב והקמת תשתית חזקה כדי שהאתר יהיה יציב ויעמוד בעומסים כבדים במשך מספר ימים בכל חודש. אתגר נוסף שהוצב בפני שע"ם היה נושא אבטחת המידע. הארגון מטפל במיליוני רשומות הכוללות נתונים רגישים שזמינים למגוון רחב של משתמשים. מחשש לאיבוד מידע, היה צורך לרכז את המידע למאגר אחד ולספק למשתמשים גישה באמצעות יישומים וירטואליים. בעיה נוספת הייתה כמות השרתים והתיישנותם. עד לפני זמן קצר פעלו בארגון 400 שרתים פיסיים ברשתות וסביבת עבודה שונות. בשע"ם החליטו לאחד ולהגדיר סביבה וירטואלית עם ענן פרטי.