שר האנרגיה שטיניץ עושה צחוק מהרפורמה בחשמל

יום א', 1 בינואר 2017
שר האנרגיה שטיניץ עושה צחוק מהרפורמה בחשמל, קבע כי חברת החשמל תקים את תחנות הכוח החדשות
 
משרד האנרגיה קובע שחברת החשמל תהיה זו שתקים את תחנות הכוח החדשות בחדרה במקום התחנות הפחמיות שעתידות להיסגר. שר האנרגיה יובל שטייניץ מקדם בימים אלו החלטת ממשלה שתובא לאישור בפברואר הקרוב, לאחר שעד היום לא הוחלט מי יקים את התחנות העתידות לפעול על גז טבעי — החברה או המגזר הפרטי.
לפי לשון חוק משק החשמל, החברה לא יכולה להקים תחנות כוח חדשות, ולכן מדובר בהחלטה משמעותית. כלל התחנות הגדולות (מלבד הסולאריות) שנוספו למשק בשנים האחרונות הוקמו על ידי המגזר הפרטי. נכון להיום, חלקו בייצור מתקרב ל?30%.
 
במשק החשמל מונים שלוש סיבות להחלטתו של שטייניץ להעניק לחברת החשמל את הזכות להקים את תחנות הכוח החדשות במקום המגזר הפרטי.
 
בראש ובראשונה מדובר באספקת עבודה לחברת החשמל. הרפורמה בחברה עתידה להוביל לפיטורי אלפי עובדים בעלות של כ?1.5 מיליון שקל לכל פורש. בחודשים האחרונים שיגרו יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן וגם יו"ר ועד עובדי חברת החשמל מיקו צרפתי מכתבים לשטייניץ ולראש הממשלה בנימין נתניהו עם דרישה לאפשר לחברה לא רק לבנות את התחנות, אלא גם לתפעל אותן. שר האנרגיה לא נענה בינתיים לבקשת התפעול, אבל בתור התחלה יאפשר לחברה להקים אותן.
שנית, מאחר שהתחנות אמורות לקום בשטח חברת החשמל בחדרה, הפקדת העבודה בידיה תחסוך שנה של ועדות תכנון וקבלת אישורי בנייה. בנוסף, לאחר שבשנים האחרונות היקף העבודה של חטיבת הפרויקטים של חברת החשמל הצטמצם, כעת היא תקבל מיזם חדש.
 
"הרפורמה בחברת החשמל צריכה להיות טובה לישראל ולמשק המקומי ולהפוך את משק החשמל למודרני. בנוסף, היא צריכה להיות רפורמה שטובה לחברת החשמל, משום שאנחנו צריכים חברה חזקה שתתמקד בניהול מערכת פיננסית בריאה. היא צריכה להיות הוגנת וטובה לעובדי החברה — ואנחנו מקווים שכל אלו יושגו". שר האנרגיה אף התחייב רשמית שלא תאושר רפורמה שתוביל לעליית תעריפי החשמל.
 
הקמת תחנות הכוח החדשות אמורה להתבצע בחמש השנים הקרובות. המהלך יוביל לסגירת שני שלישים מהייצור בתחנות הפחמיות בחדרה לטובת השימוש בגז טבעי. המהלך הוכרז בקיץ האחרון, אז הודיע שטייניץ על סגירתן. היחידות שייסגרו, 4–1, הן יחסית ישנות (משנות השמונים של המאה שעברה) ומפיקות כ?1,440 מגה?ואט — כ?12% משיא הביקוש לחשמל שנרשם החורף.
 
במקור התכוונו במשרד האנרגיה להקים תחתיהן ארבע יחידות גז טבעי חדשות בהספק של כ?360 מגה?ואט כל אחת. בסופו של דבר הוחלט על הקמת שתי תחנות גדולות, שכל אחת מהן תפיק 720 מגה?ואט.