תוכנית בצבא האמריקאי לפיתוח מוצרי מחשוב לביש לחיילים

יום ה', 3 בספטמבר 2015

תוכנית חדשה של משרד ההגנה האמריקאי, בשיתוף עשרות חברות טכנולוגיה וגופי מחקר אקדמיים, תפעל לפיתוח מוצרי מחשוב לביש צבאיים עבור חיילי צבא ארה"ב, לצד טכנולוגיות שייעודו לשילוב עם מטוסים, ספינות וכלי רכב אחרים. שר ההגנה האמריקאי אש קארטר הכריז על תקציב של 85 מיליון דולר לפיתוח התוכנית, בנאום שנשא במרכז המחקר של נאס"א בעמק הסיליקון.

התוכנית, שתפעל תחת השם "ברית פלקסטק" (FlexTech Alliance), תכלול 162 משתתפים, בהם אפל, בואינג ואוניברסיטת הארווארד. היא תתמקד בפיתוח מוצרים ופתרונות טכנולוגיים בקטגוריה המכונה "אלקטרוניקה גמישה היברידית" - יריעות גמישות שניתן לשלב בהן שבבים וחיישנים שונים, כדי ליצור מערכות לחימה דיגיטליות שניתן ללבוש על הגוף או לעטוף באמצעותן כלי רכב.

החברות המשתתפות יוסיפו לתקציב הפדרלי מימון נבהיקף כולל של 90 מיליון דולר וגם המדינות בהן יתנהל הפיתוח יוסיפו תקציב משלהן, שיביא את הפרויקט לתקציב של 171 מיליון דולר לחמש השנים הראשונות. מרכז הפיתוח והייצור הראשי יוקם בסן חוזה.

בתוכנית, אומרים בפנגטון, בולטת השתתפות הסקטור הפרטי לעומת מדיניות משרד ההגנה בעבר לפתח בעצמו את מרבית הטכנולוגיות הצבאיות שלו, כאשר ההתקדמות הטכנולוגית ההולכת ומואצת במדינות אחרות מחייבת אותו לחבור לסקטור הפרטי כדי לעמוד בקצב. "דחפתי את הפנטגון לחשוב מחוץ לקופסה ולהשקיע בפיתוח חדשנות כאן בעמק הסיליקון ובקהילות טכנולוגיות ברחבי המדינה", אמר קארטר.

מטרה נוספת בהקמת הקונסורציום היא מתן דחיפה לסקטור הייצור האמריקאי, כחלק מתוכנית ארוכת טווח של ממשל אובמה שכוללת הקמה של תשעה מרכזי ייצור חדשים.