תוכנית להכשרת מהנדסים יהודים מהתפוצות

יום ד', 5 בפברואר 2014

 

על רקע המחסור החריף של אלפי מהנדסים הדרושים להיי-טק הישראלי, השיקו ארגון World ORT  קדימה מדע ומשרד החינוך את התוכנית הבינלאומית  Anieres Elite Academy ללימודי מדע וטכנולוגיה. תכנית ייחודית זו וראשונה מסוגה בישראל תאפשר לבני נוער מהנגב ומהגליל ובני נוער יהודים שיגיעו לישראל ללמוד במשך 7 שנים לתואר מהנדס: החל מכיתה י' בתיכון ועד לסיום לימודי התואר בהנדסה בטכניון. כל זאת במלגה מלאה למשך כך תקופת המסלול, ששוויה מוערך בלמעלה מ-100 אלף  דולר. סך תקציב הפרויקט הוא 50 מיליון דולר.
לאורך 10 השנים המתוכננות של הפרויקט ילמדו בתכנית כ-600 בני נוער, מחציתם ישראלים מהפריפריה ומחציתם בני נוער יהודים שיגיעו ארצה ללא הוריהם במסגרת תכנית נעל"ה. מידי שנה כ-60 תלמידים (30 מישראל ו-30 מחו"ל) ילמדו לימודי מתמטיקה ומדעים מתוגברים בפנימיית כפר הנוער ויצו בנהלל, ביחד עם תכנית העשרה של הטכניון, ולאחר סיום לימודי התיכון ימשיכו ישירות לתואר ראשון בהנדסה בטכניון. בסיומו יתגייסו הישראלים כעתודאים לשירות צבאי במקצוע ההנדסה שאותו רכשו. המלגה שיקבלו תכסה את מגוריהם ולימודיהם בכפר הנוער ויצו בנהלל, מלגת לימודים בטכניון ואף דמי כיס עד סיום כיתה י"ב.   


תוכנית Anieres Elite Academy נוסדה בשווייץ בשנות ה-50 על ידי World ORT במטרה להכשיר בני נוער ממשפחות יהודיות מכל העולם למקצועות ההנדסה ולפתוח להם פתח לחיים חדשים. לאחרונה הוחלט להביא את התכנית לארץ, במימון משותף של WORLD ORT  ושל משרד החינוך. אחד התורמים העיקריים לפרויקט הוא מיליונר יהודי, שהגיע ממשפחה קשת יום, למד במסגרת התכנית בשוייץ ועשה את הונו בארה"ב. לאחר שהפך לאיש עסקים מצליח הוא החליט לתרום לפרויקט כדי לסייע לבני נוער שמגיעים מרקע כמו שלו להצליח ולהגיע לתואר יוקרתי יישומה של התוכנית כבר החל וכ-20 בני נוער יהודים שהגיעו ארצה מחבר העמים כבר החלו את המסלול בכיתה ט' של כפר הנוער ויצו-נהלל. בימים אלה נעשות פניות לבתי ספר, לבני נוער ולהוריהם בגליל ובנגב במטרה להציע להם להגיש מועמדות לתוכנית היוקרתית, שתיושם עבור ילידי הארץ החל  מכיתה י'  של שנת הלימודים הקרובה, ספטמבר 2014.