תכנות משפיע פוריות

יום ד', 27 בינואר 2016

אבחנת הסיבת לעקרות וקביעת הטיפול הנכון נעשים בדרך כלל על בסיס הידע והניסיון האישיים של הרופא. בעולם שבו כמות הידע הולכת וגדלה יש לכך חסרונות והסיכון לטעויות גדל.

ועתה - תוכנת מחשב המבוססת על טכנולוגיית בינה מלאכותית בשם FertiPro Expert system, מופעלת במרכז הרפואי לפוריות ומסוגלת לקבוע אבחנות על סמך בדיקות רבות שהמטופלים עוברים. המחשב מאתר וממליץ על הטיפול המתאים ביותר שמשלב פתרון לכל ליקוי הפוריות שנמצאו בו זמנית, מאחר ולפעמים מתמודדים במקביל עם יותר מגורם אחד שגורם לעקרות.

לדברי ד"ר איליה בר, יו"ר המרכז הרפואי לפוריות, התוכנה מעבדת מאות פרמטרים שונים על בני הזוג כולל הגיל, וההיסטוריה של טיפולי הפוריות הקודמים, בדיקות הדמיה שונות, בדיקות דם, גנטיקה ואמבריולוגיה (בדיקות של ביציות, זרע והעוברים שנוצרים מחיבור ביניהם כולל אבחון גנטי). החלטה שהרופא מקבל מבוססת על המלצות התוכנה וכך משך הטיפולים מתקצר באופן משמעותי והסיכון לטעויות אנוש פוחת דרמטית.

לדברי ד"ר בר, כמות הידע שהולכת וגדלה יחד עם החיבור שנוצר בין רפואת הרבייה לבין מדעי הגנטיקה והביולוגיה מחייבים שיתוף מומחים בתחומים שונים כדי לקבל החלטות טיפוליות. זה כמובן הליך יקר ובלתי ישים כיום. השימוש בטכנולוגיות של בינה מלאכותית מאפשר ניצול יעיל של הידע בתחומים הנ"ל כדי לאפשר למטופלים טיפול יעיל והשגת היריון ולידת ילד בריא בדרך הכי קצרה, ללא מסע בדרך המתסכלת של ניסוי וטעיה.