תכנית האיחוד האירופי לעידוד מופ תעשייתי תומכת באלביט

יום ב', 15 ביוני 2015

 

 

הפתרון המשולב יאפשר לטייסים להימנע מסיכונים הכרוכים בטיסה באזורים בהם מרחפים חלקיקי אפר געשי בעקבות התפרצות וולקנית

 

המימון נתמך על ידי מועצת המחקר של נורווגיה ומשרד המדען הראשי של ישראל

 

אלביט מערכות קיבלה לאחרונה מתוכנית יורוסטארס, מתוכנית אירופאית לעידוד מו"פ תעשייתי, אישור למימון פרוייקט פיתוח משותף של טכנולוגיית זיהוי אפר וולקני המשלבת את יכולות מערכת הראייה המוגברת של אלביט ClearVision™ EVS עם גלאי האפר הוולקני של ניקרניקה. המימון נתמך על ידי מועצת המחקר של נורווגיה ומשרד המדען הראשי של ישראל.

מטרת הפרוייקט המשותף של אלביט מערכות וניקרניקה היא שיפור הבטיחות והגברת היעילות התפעולית של מטוסים אזרחיים הטסים בתנאים סביבתיים קשים באמצעות שילוב טכנולוגיות חדשות ומתקדמות הנסמכות על הידע הנרחב והטכנולוגיות המוכחות של שתי החברות בתחומי הטיסה בראייה מוגברת (EFVS) וחיישנים הרגישים לתחום הספקטרלי של אפר וולקני באטמוספירה. הידע שיפותח במהלך הפרויקט יאפשר לשותפות להרחיב את היצע המוצרים בתחום.

ניקרניקה פיתחה טכנולוגיה פורצת דרך AVOID (Airborne Volcanic Object Imaging Detector)  המאפשרת לגלות אפר וולקני במרחק של כ-100 קילומטרים מהמטוס ובכך מאפשרת לטייס לזהות ולהימנע מטיסה בתוך ענני האפר המסוכנים.

הטמעת הטכנולוגיה בתוך מערכת ClearVision EVSתוסיף לטייס אינפורמציה קריטית מבלי להוסיף ציוד נוסף. בניסוי טיסה מבצעי שהתקיים בחודש אוקטובר 2013 הוכיחה ניקרניקה את היתכנות של הטכנולוגיה שלה שהותקנה זמנית על מטוס נוסעים.

אלביט מערכות היא מובילה וספקית עולמית של מערכות ראייה משופרת ללקוחות שונים במגוון פלחי שוק ברחבי העולם. החברה סיפקה עד עתה יותר מאלף מערכות, המאפשרות נחיתה בטוחה בתנאי ראות קשים.

תכנית EUREKA, שיורוסטארס היא חלק ממנה, היא תכנית המהווה פלטפורמה לתמיכה בשיתופי פעולה טכנולוגיים-עסקיים בין מספר חברות אירופאיות. מדינת ישראל הינה המדינה הלא-אירופאית היחידה המשתתפת כשותפה מלאה בתכנית. במסגרת התוכנית יכולות חברות המעוניינות לבצע תכנית מחקר ופיתוח משותפת להגיש בקשות תמיכה מהמאגד. ביצוע תכנית מו"פ רב-לאומיות מהווה כלי מצוין לחיזוק הקשרים האסטרטגיים של חברות טכנולוגיה ישראליות עם חברות בחו"ל. לתוכנית יורוסטארס מימון ציבורי כולל של 1.4 מיליארד יורו והיא נתמכת על ידי 34 מדינות EUREKAוהאיחוד האירופי.