תרגילי האי-מס של אירלנד

יום ו', 24 במאי 2013

בשעה שבישראל החלו רשויות המס בבדיקה על "הברחת" הכנסות רווחים ומס על ידי גוגל  למסלול אירלנד- הולנד- ברמודה , כדי לא לשלם מיסים, מגלה ועדה מיוחדת של הסנט האמריקאי מסלול דומה גם של חברת אפל.

מתגלה כי אפל פעלה כמעט ללא מסים באירלנד מאז 1980, בברכת ממשלת מדינה זו הלהוטה להביא עבודות למה שהיתה אחת המדינות העניות ביותר באירופה, כך מודים בכירי חברה לשעבר ופקידים איריים.

כפי שפורסם לראשונה ב-SoftNews, מנכ"ל אפל טים קוק עומד בפני ביקורת בועדת המשנה של הסנאט בוושינגטון על מיסוי הכנסות האייפד ושיטות המס של יצרנית ה-iPhone.

חברת אפל, אחד מעסיקים הרב לאומיים הגדולים של אירלנד, מכחיש המנעות מתשלום מיליארדי דולרים במסים בארה"ב ואמרה כי הסדריה סייעו לעבודות מחקר וקרנות בארצות הברית.

הוועדה גילתה כי איפשרו לאפל, המוכרת באירלנד כ"חברת חוץ"  לשלם כמעט אפס מס על חלק גדול מהרווחים שלה בחו"ל בשנים האחרונות.

מנהל חברה לשעבר ופקידים איריים אמרו לסוכנות רויטרס כי מעקב אחר המעמד של כמעט פטור ממס מוביל כל הדרך חזרה להגעתה של אפל למחוז קורק לפני 32 שנים (כאשר אז הזמינה לחנוכת המפעל מספר עיתונאים כולל כותב שורות אלה מישראל והשתבחה במיסוי הנמוך).

אפל הצילה את מחוז קורק שנפגע קשה על ידי סגירת מספנותיו ומפעל הרכב פורד, ובשנת 1986 כמעט אחד מכל ארבע היה מחוץ למעגל העבודה בעיר.

כעת החברה מעסיקה 4,000 עובדים ישירים באירלנד.

אפל לא יוצא מן הכלל, למרות שהיה בין האחרונים שנהנים מטיפול כוללני נוח כזה. מ -1956 עד 1980, אירלנד משכה חברות זרות על ידי מתן שיעור אפס מס, על פי אתר האינטרנט של ממשלת אירלנד. חברות זכאיות שהגיעו  בצורה זו או אחרת מאוחר יותר עדיין נהנות מהקלות מס מפליגות.